Poslanci schválili pandemický zákon. Proti byla SPD a část komunistů

Sněmovna ve čtvrtek schválila návrh takzvaného pandemického zákona, který dává ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím pravomoci vydávat širší opatření k omezení covidu-19, a to i bez nouzového stavu. Pro hlasovalo 132, proti 25 poslanců. Zákon nepodpořila celá SPD a část poslanců KSČM. Sněmovna návrh zvláštního zákona schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 23:59 18. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová na schůzi Poslanecké sněmovny

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová na schůzi Poslanecké sněmovny | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Na podobě takzvané pandemické normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran. Opozice do návrhu zákona prosadila například parlamentní kontrolu, pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru a také odškodnění podnikatelů nebo firem.

Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice by konkrétně mohly omezit třeba provoz obchodů, bazénů nebo veřejných i soukromých akcí. Nařízení by přitom mohly vyhlašovat regionálně i celostátně.

Politici se shodli na pandemickém zákonu. Až začne platit, má podle opozice skončit nouzový stav

Číst článek

Kompenzace mají podnikatelům a firmám přinést jistotu, že dostanou náhradu za škody způsobené opatřeními proti šíření koronaviru. Nárok na ně měli mít od 1. března.

Vládě zákonem vznikne povinnost pravidelného informování sněmovny o uplatňování opatření, která také budou muset být řádně odůvodněná. Možný tak bude i soudní přezkum vládních opatření.

Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát. Pokud ho horní komora schválí a podepíše prezident, mohla by začít platit nejdřív příští týden.

Sněmovna předlohu schválila hlasy 132 ze 167 přítomných poslanců. Podpořili ji poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Proti hlasovali poslanci SPD a nezařazení poslanci. Komunisté byli proti, nebo se hlasování zdrželi.

mac, efa, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme