Epidemie i nadále zpomaluje. Nových případů covidu v Česku ubylo o polovinu

Počet pozitivních testů v Česku se výrazně snižuje. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 3886 případů, což je o polovinu méně než o týden dříve. Ani v jeden den počet nově nakažených nepřekročil tisícovku, což se stalo naposledy loni v září. Klesá ale také zájem o testy, které už od minulého čtvrtka pojišťovny hradí jen se žádankou od lékaře. V nemocnicích je poprvé od října s covidem méně než 300 pacientů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci Skansky a.s. při povinném samotestování na covid.

Testování na covid-19 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nyní podle údajů ministerstva zdravotnictví připadá v Česku 36 nakažených na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo takzvané incidenční číslo dvojnásobné. Rozdíly mezi jednotlivými regiony už nejsou tak velké.

Nejnižší incidence je v Moravskoslezském, Olomouckém a Ústeckém kraji. Na 100 000 obyvatel zde za posledních sedm dní připadá shodně 28 nakažených. Nejhorší je naopak situace v Praze, kde má incidenční číslo hodnotu 63.

Laboratoře od minulého pátku provedly 50 500 testů. V mezitýdenním srovnání tak zájem klesl o třetinu, snížila se ale také pozitivita testovaných. U preventivních testů se průměrný podíl pozitivních vzorků dostal pod dvě procenta, zatímco před týdnem byl nad pěti procenty. Do minulého čtvrtka měli lidé nárok na jeden bezplatný preventivní test měsíčně, s koncem pandemické pohotovosti ale tato možnost pominula.

Nově nakažených covidem bylo v sobotu nejméně od září. Laboratoře ale otestovaly jen čtyři tisíce vzorků

Číst článek

S koronavirem je nyní v Česku hospitalizováno 292 lidí. Před týdnem jich bylo více než 500. V těžkém stavu je 25 pacientů, jejich počet se snížil o deset.

Zájem o očkování se v poslední době příliš nemění. Za posledních sedm dní si pro vakcínu přišlo 14 562 lidí, o týden dříve jich bylo zhruba 15 000. Naprostá většina lidí má nyní zájem o třetí posilující dávku. Od minulého pátku ji dostalo přes 12 400 zájemců.

Naopak první vakcinaci podstoupilo přibližně 1000 lidí. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo 4,18 milionu z nich.

Od začátku epidemie potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, 40 240 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. Počty obětí nyní klesají. V uplynulém týdnu zemřelo s covidem 26 lidí, o týden dříve jich bylo 56. Je ale možné, že se údaje z posledních dní při dalších aktualizacích změní.

V Česku minulý čtvrtek skončila veškerá plošná protikoronavirová opatření. Kromě konce hrazených preventivních testů to znamená například to, že stát už mimo jiné nenařizuje povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme