Epidemie v Česku oproti minulému týdnu zpomalila. Nemocnice jsou ale stále přeplněné

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. V sobotu odhalily laboratoře v zemi 5443 nakažených, což bylo zhruba o 1500 méně než před týdnem. Opět také kleslo reprodukční číslo, které je nyní na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Nemocnice jsou ale stále přeplněné. Počet lidí, kteří s nákazou covid-19 zemřeli, vzrostl na 24 667. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:12 21. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemie v Česku zpomaluje, nemocnice jsou ale stále přeplněné. ilustrační foto | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Od loňského začátku epidemie se v České republice novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 1 469 547 lidí. Více než 1 253 000 z nich se již z nemoci vyléčilo. Aktuálně by tak v zemi mělo být podle dat ministerstva přibližně 232 400 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci.

V mezitýdenním srovnání od úterý klesají denní přírůstky nově nakažených. Výrazné to bylo zejména v pátek, kdy byl rozdíl zhruba 5300 případů. Od začátku tohoto týdne v Česku přibylo 62 435 potvrzených případů covidu-19, minulý týden jich od pondělí do soboty bylo 73 693.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,87 na 0,85. Nižší bylo naposledy 21. ledna. Pokud by reprodukční číslo bylo vyšší než jedna, znamenalo by to, že epidemie zrychluje.

Zpráva pokračuje pod online reportáží:

Přeplněné nemocnice

Navzdory poklesům zůstává kapacita nemocnic stále takřka vyčerpaná, ovšem i v tomto případě se situace lepší. K sobotě bylo v nemocnicích 8168 pacientů s koronavirem, proti pátku to byl pokles téměř o 600 hospitalizovaných. Na začátku týdne bylo v nemocnicích více než 9400 covidových pacientů. Výrazně pomaleji ale klesá počet lidí v těžkém stavu. V sobotu jich bylo 1970, na začátku týdne 2054.

K nedělnímu ránu bylo v českých nemocnicích na odděleních JIP a ARO volných 12 procent lůžek, pro covidové pacienty jich bylo určených 124. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, kde jsou na těchto odděleních volná tři lůžka, jedno z nich je pro pacienty s koronavirem. Standardních postelí s kyslíkem je v Česku volných 24 procent, na covidových odděleních to znamená 907 volných míst.

Laboratoře v sobotu zpracovaly více než 55 tisíc testů. Přibližně dvě třetiny z toho přidají na antigenními testování, které je méně citlivé než PCR testy. V mezitýdenním srovnání klesl počet testů přibližně o 9000.

Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním v sobotu činil 1,86 procenta, a byl tak nejvyšší za celý týden. Minulou sobotu ale činil 2,3 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky covidu-19, podíl pozitivních testů klesl z 34 procent před týdnem na 28,3 procenta. Naopak vyšší byl v mezitýdenním srovnání podíl pozitivních u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Dosáhl 24 procent, zatímco před týdnem to bylo 23,6 procenta.

Stav očkování

Nejhorší situace je momentálně na Jindřichohradecku, kde za uplynulý týden zaznamenali 1134 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Mladoboleslavsko s 996 případy na 100 tisíc obyvatel. Naopak relativně nejlépe na tom je dříve těžce zasažené Chebsko, kde v posledních sedmi dnech přibylo 201 případů na 100 tisíc nakažených.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Zdravotníci dosud podali 1 330 675 dávek vakcíny, z toho zhruba 15 tisíc v sobotu. Obě potřebné dávky dosud v Česku dostalo přibližně 357 tisíc lidí.

Index epidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech a už téměř dva týdny zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Kromě reprodukčního čísla se zlepšily i ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre – tedy průměrný počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, nyní už jeho hodnota není relevantní. Do příštího týdne by ale měla vzniknout upravená podoba protiepidemického systému PES s jasnými kritérii pro uvolňování.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme