Kauza Pandora Papers: Babiš zákon neporušil, zastal se premiéra šéf poslanců ANO Faltýnek

Premiér Andrej Babiš (ANO) neporušil zákon, zaplatil daně a český daňový poplatník nepřišel ani o korunu. Po úterním jednání poslaneckého klubu ANO, kterého se premiér zúčastnil online, to řekl šéf klubu Jaroslav Faltýnek v reakci na informace v mezinárodním novinářském projektu Pandora Papers. Klub podle něj stojí za předsedou vlády, kauzu má za součást předvolební kampaně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (archivní foto) | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas

„Za nás se k tomu stavíme tak, že pár dnů před volbami byla vytažena 12 let stará transakce, při které pan premiér, tehdy podnikatel, v roce 2009 neporušil zákon, zaplatil daně a český daňový poplatník nepřišel ani o jednu korunu,“ řekl Faltýnek.

Babiš k Pandora Papers: Nemovitosti ve Francii jsou pravděpodobně ve svěřenských fondech

Číst článek

Očekává, že téma se otevře na úterním jednání Poslanecké sněmovny, které je ale mimořádně svoláno k ekologické havárii na Bečvě a ke zmrazení platů politiků. Poslanci ANO podle něj stojí za premiérem.

Premiér Babiš si podle webu Investigace.cz nechal v roce 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně založit firmy s nastrčenými řediteli.

Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur, tehdy 381 milionů korun.

Měl tak poskytnout sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu luxusních francouzských nemovitostí, včetně zámečku Bigaud.

‚Tam by majitele nikdo nedohledal.‘ Offshorové firmy před lety označil sám Babiš za podvod

Číst článek

Postup nese podle odborníků, které oslovil web Investigace.cz, znaky praní peněz. Babiš by měl podle serveru vysvětlit, proč si objednal založení složitého finančního schématu k zakrytí původu peněz.

Premiér obvinění z praní peněz odmítá. Hájí se také auditem svých příjmů z roku 2017, který ale podle jeho autorů neodpovídá mezinárodním standardům.

Zopakoval také, že podle něj jde o předvolební kauzu. Do Pandora Papers jsou ale zapojeny stovky novinářů z celého světa. Případem se bude zabývat policie.

Světová kauza

V Pandora Papers figuruje v uniklých dokumentech podle Investigace.cz přes 300 lidí, u nichž se objevuje česká adresa, a 178 offshorových firem s českým pozadím.

V jaké společnosti se ocitl premiér Babiš? Pandora Papers zmiňují také krále, prezidenty nebo Shakiru

Číst článek

Jsou mezi nimi bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka, uvedl web Investigace.cz. Konkrétní jména kromě Babiše zatím server nezveřejnil.

Získané dokumenty popisují podezřelé finanční transakce kolem stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí, projekt zmiňuje také prezidenty Ukrajiny, Keni a Ekvádoru, bývalého britského premiéra Tonyho Blaira nebo 130 miliardářů z Ruska, USA nebo Turecka. Zmiňují také i popovou zpěvačku Shakiru. Podrobnosti o zahraničních aktérech zde

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme