Protimafiánská centrála potvrdila, že se bude zabývat informacemi z Pandora Papers

Národní centrála proti organizovanému zločinu se bude zabývat informacemi z Pandora Papers, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO) i dalších Čechů. Do šetření uniklých dokumentů, které poukazují na skryté bohatství, vyhýbání se zdanění a v některých případech i praní peněz, se zapojilo více než 600 novinářů ze 117 zemí. Kauzu bude ve středu řešit také Senát.

Praha (Aktualizováno: 12:00 4. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do šetření uniklých dokumentů, tzv. Pandora Papers, se zapojilo více než 600 novinářů ze 117 zemí. Informace, které zpracovávali měsíce, začali momentálně postupně zveřejňovat | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Národní centrála proti organizovanému zločinu bude ve věci konat, a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v takzvané kauze Pandora Papers uvedeni,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej.

Babiš si podle Investigace.cz poslal přes daňové ráje stovky milionů korun. ‚Nesmysl,‘ reaguje

Číst článek

„Více informací však nyní poskytovat nebudeme,“ dodal.

„Nechť to policie prověří, skončí to stejně jako dluhopisy," reagoval na oznámení o policejním prověřování Babiš v debatě na serveru iDnes.cz ze společnosti Mafra, kterou současný premkér v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Odkázal při tom na čtyři roky starou kauzu, v níž šlo o to, zda měl dost peněz na nákup dluhopisů společnosti Agrofert.

Zopakoval, že podle něj jde o předvolební kauzu. Proti argumentu, že do projektu Pandora Papers jsou zapojeny stovky novinářů z celého světa, uvedl, že jeho oponenti mají mezinárodní dosah a dokážou si „vyrobit články“.

Senátní komise

Kauzou Pandora Papers se bude zabývat také senátní komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy. Projednání daného bodu s názvem „Pandora Papers – problematika praní špinavých peněz“ je zařazeno na středu odpoledne, jak vyplývá z pozvánky zveřejněné na webu horní komory.

Podle senátora a člena komise Zdeňka Nytry (ODS) má jít o úvodní setkání, na které chtějí zákonodárci pozvat autory článku publikovaného na webu Investigace.cz. „Pan předseda Wagenknecht (pirátský senátor Lukáš Wagenknecht – pozn. red.) se snaží zajistit autory, abychom dostali nějaké relevantní informace. A pak se domluvíme, jestli se tím budeme dál zabývat,“ popsal pro iROZHLAS.cz.

V takzvaných Pandora Papers jde o únik více než dvanácti milionů dokumentů, které poukazují na skryté bohatství, vyhýbání se zdanění a v některých případech i praní peněz spojené s bohatými a mocnými jedinci z celého světa.

Český server Investigace.cz, který se na prověřování dokumentů podílel, uvedl, že Andrej Babiš měl poslat 15 milionů eur (v té době přes 380 milionů korun) přes offshorové firmy a za ně si následně pořídit nemovitosti na francouzské Riviéře.

Tony Blair, Vladimir Putin i Shakira. Kromě premiéra Babiše se mají podezřelé transakce týkat stovek lidí

Číst článek

Do šetření uniklých dokumentů se zapojilo více než 600 novinářů ze 117 zemí. Informace, které zpracovávali měsíce, začali momentálně postupně zveřejňovat.

Budou i další jména

Premiér na zjištění reagoval slovy, že se ničeho nezákonného nedopustil. „Tahle věc je z roku 2009, načasování je zajímavé. Mafie zařídila článek,“ nechal se slyšet. A novináře nařkl ze snahy očernit jeho jméno a ovlivnit blížící se parlamentní volby.

Podle Pavly Holcové ze serveru Investigace.cz není Andrej Babiš jediným Čechem, kterého dokumenty zmiňují. „Budeme ještě tento týden zveřejňovat i další jména,“ řekla v pondělí ráno Radiožurnálu.

miz, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme