Pandury, které se srazily s fabií, budou mimo provoz tři roky. 'Bojeschopnost není ohrožena,' tvrdí armáda

Čtyři z pěti obrněných kolových transportérů pandur, které havarovaly na konci roku 2016 u Tábora, budou opravené až na konci roku 2019. Je totiž potřeba vyměnit jejich korby za nové. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdilo ministerstvo obrany i tisková mluvčí Armády České republiky Vlastimila Cyprisová. Zatím není jasné, kolik bude oprava stát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur přijíždí do Vrbětic

Kolový obrněný transportér Pandur (ilustrační foto) | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„V současné době jsou předmětná vozidla předána do opravy firmě Tatra Defence Vehicle v Kopřivnici. Předpokládaný termín dokončení oprav je stanoven do konce roku 2019. Poté bude možné stanovit výši škody,“ informovala Cyprisová.

Na dotaz, proč bude oprava trvat tak relativně dlouho, odpověděla Cyprisová: „Předpokládaný termín dokončení oprav je dán lhůtami smluvního vztahu s externím dodavatelem zajišťujícím opravu této techniky, dostupností dílů a kapacitami opravárenského závodu.“

Server iROZHLAS.cz požádal o vyjádření také firmu Tatra Defence Vehicle (TDV). Ta potvrdila, že zmíněné stroje opravuje, ale další podrobnosti nesdělila. „Na základě Rámcové dohody uzavřené v roce 2017 provádíme v TDV, a. s., komplexní servis vozidel Pandur II 8x8 pro AČR. Součástí poskytovaných služeb podle této dohody je tedy rovněž servis vozidel poškozených při činnosti jednotek AČR, tedy i vozidel, které byly poškozeny při havárii v Táboře. Bližší informace nemůžeme podle smluvních podmínek podávat,“ řekl mluvčí Andrej Čírtek.

Poškození pandurů

K nehodě pěti vozidel pandur a Škody Fabie došlo 4. listopadu 2016 v Táboře-Čekanicích. S automobilem, který brzdil před překážkou na silnici, se srazilo pět pandurů. Při nehodě bylo lehce zraněno osm vojáků a řidička fabie s dcerou.

Vojáci zaplatí za nehodu pandurů s fabií pokutu. Nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Číst článek

Police uzavřela vyšetřování s tím, že vina byla na straně tří vojáků, kteří nedodrželi bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Všichni dostali pokutu dva tisíce korun.

Podle Cyprisové byl při nehodě jeden z pandurů poškozen lehce a „vozidlo mohlo být následně ihned opraveno u mateřského útvaru“.

U zbývajících čtyř transportérů došlo k vážnějším poškozením, a proto je armáda odeslala na kontrolu do TDV. „U dalších vozidel byly v rámci defektace (odborná prohlídka a zdokumentování všech vadných dílů – pozn. red.) u odborné firmy TDV (Tatra Defence Vehicle) zjištěny deformace korby různého rozsahu a narušení uchycení skupin a podskupin vozidla vlivem působení značných sil při vzájemné srážce takto těžkých vozidel,“ popsala Cyprisová. Jako první na to upozornil týdeník Euro.

Poškození fabie

Fabie, která brzdila před překážkou na silnici a do které pandury narazily, nebyla podle reportéra Českého rozhlasu České Budějovice Jana Kopřivy, jenž byl na místě nehody, „dramaticky“ poškozená. Podle něj šlo hlavně o poničené plechy. „Podle mě to nebylo nijak fatální. To auto určitě, pokud se rozhodnul majitel nebo majitelka, tak jezdí do dneška,“ popsal. Policie po nehodě na místě odhadla škodu na autě na asi 50 tisíc korun, řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Aby obrněné transportéry mohly plnit svou funkci i nadále, budou podle armádní mluvčí osazeny novými korbami. „Vzhledem k tomu, že se jedná o svařence pancéřových plátů, bylo rozhodnuto z důvodu bezpečnosti a dodržení stanovené odolnosti vozidel vyrobit nové korby a osadit je z části starými a z části novými skupinami. Tím dojde k efektivní obnově schopností vozidel v plném původním rozsahu.“

Tři roky mimo službu

Přestože budou armádě pandury chybět celkem tři roky, podle ministerstva obrany to není problém.

„Armáda České republiky v současné době disponuje 107 vozidly pandur. Při havárii v roce 2016 došlo k většímu poškození u čtyř z nich,“ tlumočila názor ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (za ANO) mluvčí resortu Jana Zechmeisterová. „Byť tato oprava potrvá déle, v žádném případě není ohrožena bojeschopnost ani důvěra veřejnosti.“

Střet pandurů s fabií: armáda by mohla transportéry dostat ještě letos, tvrdí firma, která je opravuje

Číst článek

Ani podle armády to není problém. „Ve výcviku je lze plánovitou činností nahradit a nedochází k dotčení plněných úkolů,“ říká Cyprisová.

'Neuvěřitelně dlouhá doba'

S tím ale nesouhlasí předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). „Ministerstvo obrany by se mělo snažit o to, aby se opravily (pandury – pozn. red.) rychleji, protože si nemůžeme dovolit mít tady několik pandurů mimo provoz,“ řekla s tím, že je případně připravena i interpelovat ministryni obrany.

„Chápu, že tam byla nějaká prodleva stran policejních vyšetřování, určitě policie na pandurech dělala nějaké expertní posudky, ale i tak ta doba je naprosto neuvěřitelně dlouhá,“ dodala Černochová. Policie vrátila po vyšetřování pandury armádě v první půlce roku 2017, informoval tehdejší armádní mluvčí Jan Šulc.

Česká armáda má celkem 107 pandurů. Mají různé úpravy, od bojového vozidla pěchoty až po zdravotnické verze.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme