Uvízlé pandury nebude mít kdo vyprostit. Armáda chtěla speciály na konci roku, ale neprošly testy

Česká armáda se zatím musí obejít bez vyprošťovacích vozů pro obrněné transportéry pandur. Upozorňuje na to deník Právo. Vozy totiž neprošly vojenskými testy a zatím se je ani nepovedlo upravit. Vojáci se tak během zahraniční mise v Litvě, kam odjíždějí za tři týdny, budou muset v případě uvíznutí spolehnout na vlastní síly nebo pomoc spojenců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolový obrněný transportér Pandur II | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo obrany pět vyprošťovacích vozů objednalo už před dvěma lety od svého podniku - Vojenského technického ústavu. První vůz měli vojáci dostat loni na konci července a zbývající čtyři do konce listopadu.

Pandury, které se srazily s fabií, budou mimo provoz tři roky. 'Bojeschopnost není ohrožena,' tvrdí armáda

Číst článek

To se ale nestalo. Nejdřív byl problém v tom, že oka a háky na vyprošťování měly špatné rozměry. Dalšími testy v lednu pak vozy sice prošly, ale armáda je chtěla ještě upravit. Proto muselo dojít k novým terstům.

„Při těchto zkouškách se však společnosti Tatra Trucks, resp. jejím zahraničním subdodavatelům dosud nepodařilo upravit veškeré požadované parametry vozidel vedoucí ke schválení a následnému předání uživateli,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle ministerstva obrany by vojáci mohly dostat vozy během června. Kvůli zpoždění bude muset Vojenský technický ústav zaplatit resortu pokutu. Podle informací deníku Právo už penále převýšilo 20 milionů korun.

Ústav chce tuto částku vymáhat od svých subdodavatelů. Například společnost Tatra to ale odmítá. Podle ní v průběhu výroby pouze vycházeli vstříc dalším požadavkům armády nad rámec původní smlouvy.

Andrea Kubová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme