Pandury dál hýbají domácí politickou scénou

Předseda ODS Mirek Topolánek vstoupil do jednání o vládní zakázce na obrněné transportéry pandur. Bylo to v době, kdy byl premiérem. Topolánek říká, že to udělal prý proto, že odvaha tehdejší lidovecké ministryně obrany Vlasty Parkanové k "jakémukoliv rozhodnutí se blížila nule."

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur II 8x8

Pandur II 8x8 | Foto: Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug

Parkanová v sobotním vydání Mladé fronty Dnes uvedla, že Topolánek jako premiér na schválení nákupu pandurů spěchal.

Topolánek ale zdůraznil, že jeho vláda se prý dostala k zakázce v době, kdy začaly první technické problémy s pandury a objevilo se podezření, že není něco v pořádku. Usiloval o to, aby změnil nevýhodné smlouvy.

"Pokud bychom neudělali nic, tak bychom tento stát připravili o šest miliard korun. Kdybych poslouchal Vlastu Parkanovou, žádná jiná smlouva by nebyla, nakoupili bychom 199 Pandurů ve skladbě, která nám nevyhovovala a zaplatili bychom 20 miliard korun. Po právních analýzách, kdy měl celou věc na starost Martin Barták, jsme dosáhli stavu, kdy je 107 pandurů za čtrnáct miliard korun," řekl Topolánek.

Obchod čelí podezření z korupce

Mladá fronta Dnes tento týden upozornila na to, že obchod s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr byl možná ovlivněn korupcí. Původní smlouvu na nákup transportérů podepsal tehdejší ministr obrany Karel Kühnl po volbách v roce 2006, když už byla vláda Jiřího Paroubka v demisi. Podle Topolánka k tomu už neměl mandát.

Předseda ČSSD Paroubek na schůzce s premiérem Janem Fischerem navrhl, aby policejní prezident a Nejvyšší státní zástupkyně co nejrychleji zřídili zvláštní vyšetřovací týmy, které by při vyšetřování kauzy spolupracovaly. Premiér Fischer vyzval novináře Mladé fronty Dnes, aby předložili všechny důkazy, co mají, policii.

V pondělí ráno se kvůli případu Fischer sejde s Nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou, policejním prezidentem Oldřichem Martinů a s ministrem vnitra Martinem Pecinou.

Milan Kopp, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme