Panika kolem japonských potravin je zbytečná, říkají odborníci

Svět se začíná obávat jídla dováženého z Japonska. Rusko a Spojené státy preventivně zakázaly dovoz potravin z prefektur, ležících poblíž jaderné elektrárny Fukušima. Vybrané druhy japonských potravin zakazuje dovážet do svých zemí také Francie, Austrálie nebo Singapur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konečná podoba suši setu

konečná podoba suši setu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Česko začalo s kontrolami potravin z Japonska už minulý týden, první výsledky testů budou známé za 14 dní. Evropský systém kontroly potravin je podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové dostatečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jestli jsou potraviny dováženého z Japonska bezpečné, zjišťovala Květa Moravcová

"Evropská unie má velmi dobrý systém pro kontrolu přítomnosti jakýchkoli škodlivých látek v potravinách, včetně radionuklidů. Systém dokáže potraviny, které by byly jakýmkoli způsobem kontaminovány radiací, zachytit a jejich dovozu zabránit," řekla Drábová.

Vášně tiší také zemědělský analytik Petr Havel, který připomíná, že minimum radiace najdeme v řadě potravin, protože ozařování se používá při prodlužování jejich trvanlivosti.

"V procesu šlechtění zemědělských plodin se používá metoda radiační mutageneze při ošetřování potravin tak, aby dlouho vydržely. Jde zejména o koření, ale i u ovoce a zeleniny se používá metoda ionizace, která zabíjí choroboplodné zárodky," vysvětlil Havel.

Rýže na suši se nepěstuje v Japonsku

Názor, že jde o zbytečnou paniku, podporuje také Tomio Okamura, který japonské potraviny do Česka dováží. Podle něj se většina populárních japonských potravin v Japonsku vůbec nevyrábí.

"Mnoho japonských potravin, byť jsou vyráběny japonskými firmami, nejsou vyráběny přímo v Japonsku a už vůbec ne v postižené oblasti. 99 procent jakékoli japonské rýže na suši je vyráběno v USA, Itálii nebo Španělsku japonskými firmami a jsou to japonské odrůdy," tvrdí Okamura.

Zemědělský analytik Petr Havel dokonce vidí současné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce jako zbytečné, protože převoz zboží z Japonska do České republiky trvá nejméně dva měsíce. A navíc podle něj už dávno nežijeme v panensky čistém prostředí.

"Musíme si uvědomit, že současná civilizace žije v kontaminovaném prostředí, že nebezpečné látky jsou v malých koncentracích přítomny ve vzduchu, ve vodě, v půdě, všude kolem nás. My sice nemůžeme tato rizika opomíjet, na druhou stranu kdybychom kvůli tomu panikařili, tak patrně zemřeme hlady," konstatoval Havel.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude potraviny z Japonska kontrolovat do odvolání.

Igor Maňour, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme