Panika kolem pohybu psů na volném prostranství

V České republice žijí asi 2 milióny psů. Jejich pohyb na volném prostranství je stále více omezován vyhláškami. Panika kolem nedávných útoků na děti ale volání po dalších opatřeních zesílila. Lidem vadí především, když se na volném prostranství pohybují psi bez dozoru majitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pes | Foto: Martin Smrček

"Kolečkové brusle, koloběžky patří k dětem a psi mezi nimi nemají co volně běhat." říká posluchačka Přikrylová z Prahy. Souhlasí s tím i Vladimíra Tichá z Českooravské kynologické unie. "Já si myslím, že by volně pobíhající pes měl patřit do prostor, kde nikomu nevadí." To jsou podle Tiché oblasti, kde si nehrají děti.

Jako příklad může sloužit Anglie, kde jsou jasně vymezená prostranství pro volný pohyb psů. "Ale mezi domovem a tímto prostorem každý vodí psa na vodítku." V Německu musí na vodítku chodit všichni psi, zjistil náš zpravodaj David Šťáhlavský. Zákon tam navíc nařizuje, aby bojová plemena měla i náhubek. "Jako ostatní však mají přístup prakticky všude, dokonce i do obchodů." Také v Německu však psi nesmějí na dětská hřiště.

V České republice si každé město upravuje situaci svým způsobem. Tím vznikají značné rozdíly. Prostorů, kde by psi mohli běhat volně bez vodítka, máme zatím málo. "Ve většině veřejné zeleně toto umožněno není," říká pražský radní Rudolf Blažek. Podle něj by porušování vyhlášky měla kontrolovat městská policie, ale nedělá to dostatečně. "Pokuta takovému pejskaři hrozí na místě v blokovém řízení do 1000 korun."

Hlavní město zatím omezuje pohyb psů jen v parcích, ale ne na ulicích. Podle nově připravované vyhlášky by se měla některá omezení vztahovat na veškerá veřejná prostranství. Praha také navrhuje, aby v noci od 22. do 6. hodiny ráno byl volný pohyb psů pro město bez omezení.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Aleš Heřmánek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme