Pokusy diskreditovat odkaz Jana Pavla II. jsou tendenční a ahistorické, uvedl arcibiskup Graubner
Pražský arcibiskup Jan Graubner se postavil za zesnulého papeže Jana Pavla II. Obvinění, že jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti, uvedl v prohlášení na webu České biskupské konference. Zmínil možné zapojení polské komunistické tajné policie. Připustil, že se mohl dopustit chyb, ale v dané době bylo jiné „společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů“.
Polská televize TVN24 nedávno odvysílala reportáž, podle které Jan Pavel II. za svého působení ve funkci krakovského arcibiskupa věděl, že několik jemu podřízených kněží zneužívalo děti, a jejich činy se snažil zatajovat.
Na bohoslužbu v katedrále svatého Víta zamířil prezident Zeman. Dorazil i Babiš s Pavlem
Číst článek
Hovoří se v ní o třech kněžích, které Karol Wojtyla, pozdější svatý Jan Pavel II., v 70. letech přesouval mezi farnostmi, poslal do kláštera nebo do Rakouska, když byli obviněni ze zneužívání dětí. Polský Sejm v reakci na reportáž minulý týden schválil usnesení na obranu dobrého jména Jana Pavla II.
Rezoluci, v níž se mluví o „ostudné mediální kampani“ nebo snahách „zkompromitovat největšího Poláka v dějinách“, předložila vládnoucí strana PiS.
Podle Graubnera jsou pokusy diskreditovat odkaz Jana Pavla II. tendenční a ahistorické.
„Autoři tezí, které obviňují Karola Wojtylu, jako tehdejšího krakovského arcibiskupa, že kryl sexuální zneužívání ze strany kněží, neberou v potaz širší souvislosti, ale jako věrohodné zdroje nekriticky přijímají dokumenty vytvořené tajnou policií, což je zcela neakceptovatelné, zvláště pokud existují i jiné zprávy a studie, které jeho slova a činy zachycují jinak, “ napsal.
Chyby Jana Pavla II.
Svědectví odhalují snahu Jana Pavla II. utajit případy zneužívání dětí v polské církvi. Morawiecki ho brání
Číst článek
Hájit svatost Jana Pavla II. podle Graubnera neznamená tvrdit, že se nedopustil žádných chyb.
„Ale musíme si uvědomit i to, že v té době platily nejen v Polsku jiné předpisy než dnes, jiné bylo i společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů,“ uvedl.
Stejně jako v komunistickém Československu také v Polsku tajná policie pracovala na záměrném a trvalém poškozování církve a vytvářela nepravdivé informace, jejichž cílem bylo diskreditovat a likvidovat církevní představitele, napsal pražský arcibiskup.
Na nynějších útocích na Jana Pavla II. se podle něj podílejí také bývalí polští komunističtí představitelé.
Tisíce lidí se ve Vatikánu rozloučily s emeritním papežem Benediktem XVI., dorazil i Fiala či Klaus
Číst článek
„Tento politický boj, který se rozehrál v sousedním Polsku, je útokem i na naši svobodu a měli bychom ho jednoznačně odmítnout a postavit se za odkaz svatého polského papeže, který se významně zasloužil o pád komunistické diktatury v zemích střední a východní Evropy,“ uzavřel.
Pontifikát papeže Jana Pavla II. trval víc než čtvrtstoletí, zemřel v dubnu 2005 ve věku 84 let. Svět ho znal jako obhájce práv slabých a utiskovaných, nedějí byl za komunismu pro rodné Polsko.
Ostré kontroverze však vyvolávaly jeho silně konzervativní názory na homosexualitu, eutanazii, antikoncepci, potraty či boj proti nemoci AIDS.