Papeže přivítalo v Brně přes 120 tisíc poutníků

Na 120 tisíc věřících z celého světa naslouchalo bohoslužbě papeže Benedikta XVI. v Brně-Tuřanech. Papež si vybral za hlavní téma svého kázání naději. Svůj proslov zahájil dvěma větami v češtině, pak pokračoval italsky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poutníci se na travnaté ploše usadili do vyhrazených sektorů | Foto: Tomáš Adamec

"Přijal jsem jej s myšlenkou jak na obyvatele této milé země, tak na Evropu a lidstvo celého světa, které prahne po něčem, o co by pevně opřelo svou budoucnost. Jediná jistá a spolehlivá neděje je v Bohu," prohlásil papež.

Svatý otec také připomněl, že technologický pokrok štěstí nezaručí. Na tom musí pracovat každý člověk sám.

"Víme, že není jednoduché vytvořit společnost založenou na dobru, spravedlnosti a bratrství. Protože lidská bytost je svobodným tvorem a jeho svoboda zůstává křehkou. Musíme proto znovu a znovu svou svobodu zaměřovat k dobru," řekl papež.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež promluvil také česky.

Papež na závěr bohoslužby zmínil misi Cyrila a Metoděje, připomněl návštěvy svého předchůdce Jana Pavla II. na Svatém Kopečku v Olomouci a na Velehradě a řekl, na jehož odkaz by chtěl myšlenkově navázat. Vyzval také přítomné, aby zůstali věrni křesťanskému poslání. Úplně na závěr mše promluvil znovu česky, rozloučil se s věřícími a dostalo se mu vřelé odezvy.

Benedikt XVI. jako vůbec první papež přiletět do Brna neděli v 9 hodin 20 minut. Krátce před ním přiletěl do Brna také prezident Václav Klaus. Jedním z hlavních cílů papežovy návštěvy v České republice je podpora katolíků v českých zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež řekl, že musíme znovu a znovu svou svobodu zaměřovat k dobru.

Svatý otec také posvětil vlajky, kříže a také několik kamenů, které se stanou základem pro nové české kostely.

Po přistání papeže na letišti se v celé brněnské diecézi rozezněly kostelní zvony. K nim se přidaly ještě dělové salvy z brněnského hradu Špilberk. Papež poté několik minut projížděl mezi věřícími v papamobilu, okénka nechal ovšem stažená.

Někteří věřící mávali vlajkami - vidět byly nejen české, ale i slovenské, polské, ukrajinské a například i novozélandské. První poutníci dorazili na letiště před čtvrtou hodinou ráno. Mnozí z nich strávili noc na dnešek ve stanovém městečku poblíž areálu bohoslužby.

Setkání se odehrálo bez komplikací, lékaři museli pouze ošetřit několik lidí, kteří v průběhu bohoslužby zkolabovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Benedikt XVI. si vybral za hlavní téma svého kázání naději.

Duchovní setkání i zprostředkovaná schůzka s Bohem

Řada věřících dokonce čekala na svatého otce už od sobotního odpoledne. Jeden z nich řekl Radiožurnálu, proč je pro něj návštěva papeže tak významná: "Je to určitě duchovní setkání, takže to má určitě duchovní rozměr, to je pro mne nejdůležitější. V druhé řadě je to pak setkání s hlavou katolické církve, tedy skrze něj setkání s Bohem," řekl jeden z věřících.

Další z věřících očekává prozření některých ateistů. "Myslím, že setkání může přinést to, že si lidé uvědomí, na jakých základech je postavena naše kultura, že má křesťanské základy a ty jsou nám všem společné. I když může někdo říkat, že je nevěřící, ty křesťanské základy máme všichni společné, aniž si to mnoho lidé uvědomují. A jestli ti nevěřící alespoň trochu přijdou na to, co máme společné, bude to fajn," prohlásil další z poutníků.

V akci je rekordní počet policistů

Bezpečnostní akce jakou Brno ještě nezažilo. I taková je dnešní návštěva papeže Benedikta XVI. v moravské metropoli. Na místě jsou nasazeny stovky policistů, hasičů i zdravotníků.

Devět set policistů krajské policejní správy, 250 policistů z vyšší odborné školy a 250 městských strážníků - ti všichni zajišťují bezpečí návštěvníků mše i plynulost dopravy. Zdravotníci postavili přímo v areálu bohoslužby polní nemocnici. V pohotovosti je 14 sanitních vozů.

Zdravotníci také upozorňovali poutníky, aby si na mši nezapomněli vzít své léky, dostatek pití, židličky a čepice. Rodiče by měli podle policie dávat také pozor na své děti, aby se ve stotisícovém davu neztratily.

Lubica Bergmanová, Jaromír Marek, Alena Adámková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme