Papírové spisy na soudech brzy skončí, nahradí je elektronické

Klasické papírové spisy na soudech už brzy nahradí ty elektronické. Ministerstvo spravedlnosti si od toho slibuje i úspory za papír a tisk, elektronické soudní spisy by ale také měly zrychlit řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Přelomovou změnu ve vedení soudního spisu už ministerstvo spravedlnosti testuje na pěti pilotních soudech v agendě elektronického platebního rozkazu. Jde o vůbec první využití čistě elektronického vedení soudního spisu.

Novinka by měla podle ministerstva přispět k výraznému zrychlení rozhodování soudů a snížení jejich administrativní zátěže. Protože se pilotní projekt osvědčil, ve druhé polovině letošního roku by se měla novinka rozšířit i na ostatní soudy.

"Tento systém je objektivně levnější a rychlejší a povede k tomu, že se nám povede ročně řešit milion platebních rozkazů mnohem rychleji a efektivněji než dosud,“ vysvětluje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Pospíšil se nebojí ani žádného zneužití elektronické komunikace: „Systém je několikanásobně zabezpečen, je zde speciální centrum, které zálohuje veškeré informace, které se v podobě elektronických dokumentů dostávají do systému. Takže oproti papírovým spisům, ze kterých se bohužel občas dokumenty ztrácejí, je v zásadě elektronický spis nezničitelný. A pokud se použije systém, který jsme zvolili, nelze data ani napadnout či zneužít.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O principu e-justice mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Občan, který chce nadále volit klasickou formu podání písemné žaloby na soud, tu možnost samozřejmě bude nadále mít,“ ubezpečuje ministr.

„Tímto systémem, který nyní zkoušíme, se Česká republika dostane mezi špičku evropských států, které se také snaží zavést principy e-justice. Kdybychom měli více peněz, které bohužel nemáme, tak bychom rozšířili elektronický soudní spis ještě v tomto volebním období i do oblasti trestního řízení. Na to ale bohužel nemáme peníze, proto chceme v tomto období rozšířit elektronickou komunikaci v exekuční agendě. Plus jsme výrazně zlepšili a zjednodušili fungování obchodního rejstříku. Na to, co máme peníze, tam se snažíme produkty e-justice prosazovat, protože to je objektivně moderní trend. Nemá smysl pořád zvyšovat počty soudců a administrativy, což musí platit daňový poplatník, musíme jít spíše cestou zefektivnění celého systému,“ dodává ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zbyněk Zykmund, Jan Richter, pir, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme