Paragraf o trestní bezúhonnosti lékařů ze zákona zřejmě zmizí

Trestní bezúhonnost musí do 2. října prokázat na čtvrt milionu zdravotníků. Nařizuje jim to zákon o profesní způsobilosti, který platí od dubna letošního roku. V praxi by mohl lékařům zabránit ve výkonu povolání například záznam o dopravní nehodě. Kromě samotných zdravotníků s tímto nařízením nesouhlasí ani nová šéfka resortu Milada Emmerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři | Foto: FN Plzeň

Proti takto přísnému posuzování zdravotníků protestovala ještě před schválením normy Česká lékařská komora. Jak Radiožurnálu řekl její mluvčí Pavel Kubíček, současné podmínky jsou pro zdravotníky oproti jiným povoláním diskriminující.

"Trestný čin, který nesouvisí s výkonem našeho povolání, může být potom překážkou, abychom své povolání mohli vykonávat."

S výhradami odborné veřejnosti souhlasí také nová ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. "Ta bezúhonnost je tam vyžadovaná takřka maximální, z těchto důvodů je potřeba, aby se tato norma zmírnila. Chystá se novela tohoto zákona."

Poslanecký návrh této novely by mohla sněmovna dostat na stůl už v září. Sporný paragraf zákona o vykonávání práce zdravotníka zřejmě zruší.

Marika Táborská, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme