Parašutisté z Chrudimi se chystají do Mali. Budou krýt záda francouzské armádě

Parašutisté z Chrudimi jsou připraveni vyrazit na zahraniční misi do Mali. Čeští výsadkáři budou krýt záda velitelům francouzské armády, která zde bojuje s islamistickými radikály. Výcviková mise je vůbec první operací české jednotky na africkém kontinentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci v Mali (ilustrační foto)

Francouzští vojáci v Mali (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Do Mali odletí celkem 34 vojáků. Většinu tvoří právě chrudimští výsadkáři. Jejich hlavní úkol nebude bojovat, ale ochránit vysoké francouzské důstojníky. Později může dojít řada i na výcvik místní armády.

„S výcvikem malijské armády počítáme až v další části, protože ta mise se rozbíhá, začíná se stavět, dává se to dohromady a nebyly zabezpečeny požadavky spojené s ochranou vojsk, proto jsme nabídli jednotku, která se na tom bude podílet tak, aby ta mise mohla vůbec začít,“ říká zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata.

Velitel speciální jednotky Marek Štěpánek už ví, co ho na africké misi vlastně čeká. „Ta ochrana bude probíhat tak, že budeme střežit ten daný objekt, kde bude přímo francouzský generál, takže my se budeme snažit o to, abychom zajistili maximální ochranu pro celý jeho štáb a jeho samotného,“ vysvětluje.

Při troše štěstí se ale výsadkáři do střetu s nepřítelem vůbec nedostanou. „Útoky neočekávám z toho důvodu, že je to hlavní město a boje probíhají hlavně na severu země,“ tvrdí Štěpánek.

Příjemná dovolená to ale rozhodně nebude. Poušť, náročné klima, teploty kolem třiceti stupňů. A k tomu nemoci, které představují možná větší riziko než ozbrojení rebelové.

„Myslím si, že obavy zatím u celé jednotky nevládnou, jediné obavy, které můžeme mít, jsou z nemocí, které se mohou vyskytnout. Je to malarická oblast, takže malárie, žlutá zimnice,“ popisuje Štěpánek.

Mise potrvá patnáct měsíců. Vojáci zůstanou s rodinami v kontaktu prostřednictvím internetu a telefonů. Většina z nich ale v batohu najde místo i pro klasickou fotku - stejně jako rotný Martin Šromovský.

„Stesk a takové pocity tam určitě budou, ale každý z nás má už něco za sebou, co se týče takového nasazení v jiných zemích, takže už člověk ví, do čeho jde. Beru si s sebou spoustu fotek manželky a dětí,“ říká.

Bojový land rover zatím zamíří ještě do garáže. Na okraj Sahary se čeští vojáci přesunou na začátku dubna.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme