Párátko, CD, kalkulačka. Mistrovství odstřelovačů vyhrál český příslušník cizinecké policie

Na začátku srpna se ve vojenském prostoru Libavá uskutečnil 19. ročník policejního mistrovství České republiky ve střelbě z odstřelovací pušky s mezinárodní účastí.

Libavá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soutěže se zúčastnilo 116 příslušníků policejních a armádních bezpečnostních složek ze 14 zemí světa. Jedno či více dvoučlenných družstev vyslalo Německo, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Švédsko, Rusko, Belgie, Ukrajina, Bělorusko, Estonsko, Srbsko, Izrael a USA.

Českou policii reprezentovali odstřelovači zásahových jednotek, Útvaru rychlého nasazení a cizinecké policie. Účastnili se také příslušníci Hradní stráže, armády, Vojenské akademie Vyškov a vojenské policie.

Každý ze tří soutěžních dní absolvovali soutěžící střelbu na dvanácti stanovištích. Často museli zasáhnout cíl v obtížných nebo neobvyklých polohách (vsedě, vkleče) v časovém limitu.

„K nejobtížnějším disciplínám patří vždy střelba na terč simulující reálnou situaci - například terč s vyobrazením pachatele držícího rukojmí. Minout v soutěži o centimetr znamená pouze ztrátu bodů. Při reálném zákroku to ovšem může mít tragické následky pro nezúčastněné osoby,“ popsal technický ředitel mistrovství Marek Blažek z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

Střelci soutěžili jak v kategorii jednotlivců, tak ve dvou členných týmech. Stříleli na vzdálenosti od 20 do 728 metrů.

V některých disciplínách museli odstřelovači spolupracovat, aby úkol splnili. Střelbu jim navíc komplikovaly extrémně vysoké teploty a proměnlivý vítr.

„Zasáhnout párátko, přesný střed CD nebo číslice 1, 5 a 8 na obrázku kalkulačky na pouhých 20 metrů, bylo zdánlivě jednoduché, ale zde se právě zhodnotily kvality odstřelovače, jeho znalost vlastního zbraňového systému, zákonů balistiky a schopnost se maximálně koncentrovat,“ dodal Blažek.

Nejlépe dopadl český odstřelovač cizinecké policie, který získal tři zlaté medaile.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme