Do babyboxu v Pardubicích někdo odložil novorozenou holčičku. Pojmenovali ji Lenka

Do babyboxu v Pardubické nemocnici někdo v pátek dopoledne odložil novorozenou holčičku. Speciální schránka je v areálu 13 let a přijala devět odložených dětí, uvedl v tiskové zprávě zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

babybox, ilustrační foto

Do babyboxu v Pardubické nemocnici někdo v pátek dopoledne odložil novorozenou holčičku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dívka se narodila v pátek. Je v pořádku, byla zabalená do látkové pleny. Hess ji pojmenoval Lenka podle sponzorky babyboxu v nemocnici v Rokycanech, který jeho nadace otevře v říjnu 2021, bude mít pořadové číslo 81.

Do babyboxu v Šumperku odložili rodiče čtyřměsíčního chlapce i s rodným listem

Číst článek

„Doufám, že odložení Lenky v pardubickém babyboxu podpoří moji snahu otevřít babyboxu v Nemocnici Chrudim, jež je součástí Nemocnic Pardubického kraje,“ řekl Hess.

Pardubická schránka funguje od roku 2008. Naposledy tam někdo dal dítě v prosinci loňského roku.

Letos do schránek v Česku lidé odložili sedm dětí, od založení babyboxů v roce 2005 jich bylo 221, z toho 120 dívek. Schránka je novorozenecký inkubátor, který po vložení dítěte zapne vyhřívání a ventilaci a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Babyboxy bývají umístěné v areálech nemocnic na místech, kde nechodí moc lidí. Matky se také mohou utajeně vzdát dítěte prostřednictvím anonymního porodu. Do konce šestinedělí si to může rozmyslet.

Po uplynutí této lhůty pak lze dát dítě k adopci. Pro lékaře má řešení výhodu v tom, že znají anamnézu matky i dítěte.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme