Pyrotechnici prohledali parcely v pardubickém Svítkově. Bombu nenašli, evakuace nebude potřeba

Pyrotechnici potvrdili, že předmět v zemi v pardubickém Svítkově není nevybuchlá bomba. Evakuace proto není potřeba. Českému rozhlasu Pardubice to potvrdila policejní mluvčí Markéta Janovská.

Pardubice (Aktualizováno: 11:38 18. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní pyrotechnici našli kusy zrezlého železa, náboj a střelu z 20milimetrového protiletadlového kanónu. Leteckou pumu z druhé světové války ale nenašli. Pyrotechnik na místo dorazil po deváté hodině, informoval Český rozhlas Pardubice ve své online reportáži.

„Pyrotechnická služba Policie ČR prohlásila místo ve Svítkově za bezpečné. Nález letecké pumy nebyl potvrzen. Evakuace se konat nebude,“ uvedli policisté na twitteru.

Pokud by přitom pyrotechnici skutečně leteckou pumu objevili, znamenalo by to velké manévry. Musel by být zastaven provoz na silnicích i železnici a také by došlo k evakuaci několika tisíc lidí.

Pravděpodobnost, že pod stavebními pozemky mohlo jít o leteckou pumu, přitom byla poměrně vysoká.

Ve Svítkově totiž byly už před druhou světovou válkou rafinerie a vojenské letiště a obě stavby byly v roce 1944 cílem spojeneckých náletů. Ty byly nakonec celkem tři a americké a britské bombardéry zasypaly Pardubice víc než 11 tisíci pumami.

Podle informací z magistrátu se případná evakuace mohla týkat více než 3100 lidí v okruhu jednoho kilometru. Byl připraven evakuační plán, který počítal s dopravou i evakuačním centrem v hokejové aréně, které by sloužilo těm, kteří by nemohli nebo nechtěli opustit Pardubice.

zen, pta, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme