Výbuch v pardubické Explosii částečně zastavil provoz. Při incidentu se nikdo nezranil

V pátek odpolene došlo v pardubické chemičce Explosia k výbuchu. Nikdo se při události nezranil a do ovzduší neunikly žádné škodlivé látky. Příčina výbuchu se zjišťuje.

Semtín (Pardubicko) (Aktualizováno: 18:20 5. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní brána Explosie | Foto: Honza Ptáček

V pardubické Explosii v pátek okolo třinácté hodiny výbuch zničil silniční most v areálu firmy. Při události nebyl nikdo zraněn a do ovzduší neunikly žádné škodlivé látky. Příčinu výbuchu zjišťují vyšetřovatelé. Potvrdil to mluvčí společnosti Martin Vencl.

„Podle prvotního šetření a ohledání místa si nehoda nevyžádala žádné oběti na životech a nedošlo ani ke zranění osob. Provoz společnosti byl částečně omezen v blízkém okolí místa nehody z preventivních důvodů. Při nehodě nedošlo k úniku zplodin, které by mohly jakýmkoli způsobem ohrozit okolí,“ řekl pro Český rozhlas Pardubice Vencl.

Vybuchlá výbušnina rozbila mostek. Po mostku moc aut nejezdilo ani lidí nechodilo. Nejde o hlavní cestu v areálu.

V pardubické Explosii došlo k výbuchu. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění

Číst článek

„Na místo dorazil policejní pyrotechnik, policejní vyšetřoval a vyšetřovatel hasičů budou společně s našimi pracovníky během dneška a dalších dnů, co tam bouchlo a proč to tam bouchlo," řekl Vencl.

Jednou z nejtragičtějších nehod byl výbuch stanoviště na míchání trhaviny Perunit v roce 2011, který usmrtil čtyři pracovníky, devět dalších zranil a způsobil škodu za 66 milionů korun.

Společnost následně musela zaplatit milionovou pokutu. K nejtragičtější nehodě došlo v roce 1984, výbuch zabil 5 lidí a na 200 lidí zranil.

Akciová společnost Explosia byla založena v roce 1998 jako obchodní společnost s předmětem činnosti zahraniční obchod s vojenským materiálem.

Plastická trhavina SEMTEX®, která se zde vyrábí, byla vyvinuta koncem padesátých let. Původně byla určena především pro odminovací prostředky, postupně se však její použití rozšířovalo i pro civilní trhací práce.

Honza Ptáček, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme