Pamětní deska zmizela. Pardubice přišly o jediné pietní místo, které připomínalo oběti holokaustu

Z Domu služeb v centru Pardubic zmizela pamětní deska připomínající oběti holokaustu a bývalou synagogu. Majitel nemovitosti ji nechal při opravách budovy sundat a s jejím opětovným osazením nepočítá. Z krajského města tak zmizelo jediné pietní místo připomínající osudy pardubických Židů za druhé světové války.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska, která byla ještě nedávno v centru města na Domě služeb, je nyní uložená na židovském hřbitově v obřadní síni. Na původní místo už se nevrátí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pamětní deska zmizela. Pardubice přišly o jediné pietní místo, které připomínalo oběti holokaustu. Natáčel Josef Ženatý

„Pamětní deska byla sundána v době rekonstrukce, kdy se dělala nová fasáda objektu. A v průběhu přípravy se uvažovalo, že bude vybudován nový památník,“ vysvětluje pro Český rozhlas Pardubice Jiří Vejnar, jednatel společnosti Dům Služeb.

„Bohužel do konce rekonstrukce domu nedošlo k finální podobě a k realizaci samotného nového památníku,“ dodává.

Umístění desky do výklenku na rohu ulic Palackého a 17. listopadu by podle něj nebylo úplně důstojné.

Původní umístění pamětní desky připomínající oběti holokaustu a bývalou synagogu v Pardubicích | Zdroj: Google Earth Pro

Vznikne nový památník?

Pozemek, na kterém Dům služeb částečně stojí, dnes patří pražské židovské obci. Parcela v katastru přesně kopíruje půdorys synagogy zbourané v roce 1959. Společnost chtěla před pár lety pozemek odkoupit, s tím ale židovská obec nesouhlasila.

„Jednalo se o tom, diskutovalo se o tom. A myslím, že největší problém byl v zárukách, že památník tam skutečně bude vybudován a že jeho umístění bude trvalé,“ podotýká František Banyai, předseda Židovské obce v Praze.

Návrh na památník v roce 2016 zpracoval pardubický architekt Aleš Klose, který je také autorem nové podoby Domu služeb.

V roce 2016 jednání zamrzla, teď je ale prý obě strany chtějí obnovit. Společnost Dům služeb už pozemek od židovské obce koupit nechce. Usiluje alespoň o pronájem a na vybudování památníku je ochotná se i podílet.

„V současné době se opět podařilo navázat jednání s pražskou židovskou obcí a nyní intenzivně jednáme o vzájemných podmínkách a o podobě nějaké smlouvy,“ doplňuje Vejnar.

Místo pro památník by na pozemku bylo. A nemuselo by se ani zasahovat do zástavby. Židovská obec o tom chce jednat i s magistrátem. „V Pardubicích by na tomto místě mohl být důstojný památník. Nikomu by to nemuselo překážet. Prostor je volný a myslím, že to pietní místo by tam mohlo vypadat dobře,“ uzavírá Banyai.

V centru Pardubic jsou místa, která připomínají odbojovou skupinu Silver A nebo socha rudoarmějce odkazující k osvobození. Pietní místo připomínající osudy pardubických Židů ale stále chybí.

Synagoga byla zbouraná v letech 1958-59. V popředí je vidět pomník bratrancům Veverkovým. | Zdroj: Archiv Východočeského muzea v Pardubicích

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme