Rodina postižené holčičky narozené v Pardubicích její lékařské záznamy kraji nevydá. Předá je policii

Rodina dítěte, které má po narození v pardubické nemocnici následky, zdravotnickou dokumentaci k posouzení na ministerstvu zdravotnictví nevydá. Dokumentaci poskytne policii. V České televizi to ve čtvrtek uvedl otec dítěte. O kompletní dokumentaci chtěl rodinu požádat Pardubický kraj, řekl ve čtvrtek novinářům hejtman Martin Netolický (ČSSD). Předpokládal, že závěry z ministerstva budou rychlejší než závěry policejního vyšetřování.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu ženy do Pardubic (ilustrační foto). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Po poradě s panem právníkem jsme se rozhodli, že dokumentaci hejtmanství vydávat nebudeme. Samozřejmě policii ji vydáme,“ řekl České televizi otec dítěte.

Netolický ve čtvrtek uvedl, že spolu s porodem a poporodní péčí chce hejtmanství prověřit převoz rodičky z Vamberka do pardubické nemocnice.

Ublížení na zdraví z nedbalosti? Policie vyšetřuje případ postižení holčičky narozené v Pardubicích

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že se jedná o osobní a citlivé údaje, dohodli jsme se, že Pardubický kraj jako zřizovatel nemocnice, kde rodička porodila, požádá rodinu o to, aby vydala souhlas s tím, že všichni mohou poskytnout zdravotnickou dokumentaci. Rádi bychom ji předali ministerstvu zdravotnictví pro odborné posouzení,“ řekl pardubický hejtman po schůzce se zástupci Královéhradeckého kraje, společnosti Nemocnice Pardubického kraje a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu zřejmě nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu ženy do Pardubic. Předtím ji odmítla nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Zástupci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, pod nějž nemocnice v Rychnově spadá, se čtvrtečního setkání nezúčastnili. Fakultní nemocnice ve středu vydala prohlášení, že do tamního zdravotnického zařízení sanita rodičku vůbec nepřivezla, protože byla zcela zaplněná kapacita porodních lůžek i porodních boxů, o čemž záchranáře informovali.

Kusé informace a nejasnosti

Ředitel nemocnice Vladimír Palička ve čtvrtek řekl, že ženu ambulantně vyšetřovali v minulosti, dítě převzali od pardubické nemocnice do péče po porodu kvůli komplikacím.

Podle Paličky i ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda zatím není zcela jasné, zda šlo o akutní stav rodičky, nebo ne. Akutní porody nemohou zdravotnická zařízení odmítnout. Palička uvedl, že informace od záchranné služby akutní stav neavizovaly.

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) uvedl, že informace o případu jsou nejasné a kusé. „Bez jasného odborného posouzení v tuto chvíli nejsme schopni aplikovat další kroky,“ uvedl Štěpán. Zdůraznil, že je nutné zvlášť zkoumat transport rodičky a zvlášť její přijetí v pardubické nemocnici a poporodní péči. Nemocnice si zadala pro posouzení postupů znalecký posudek.

Ředitelka pardubické nemocnice končí. Byla odvolána kvůli případu zanedbání péče o novorozence

Číst článek

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly chce ministerstvo v první fázi zmapovat cestu pacientky, což se týká tří zdravotnických zařízení - Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králové a Pardubic.

„Chystáme se do těchto nemocnic ve středu příští týden,“ řekl Prymula v České televizi. Výsledky případné analýzy zdravotnické dokumentace Prymula očekával zhruba za měsíc, policie věc podle něj může vyšetřovat i déle.

Odvolaná ředitelka

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje v pondělí odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Podle mluvčí firmy Kateřiny Semrádové zůstane lékařkou pardubické nemocnice. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém kómatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry, a to z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Podle serveru Novinky.cz lékařka nyní pracuje na novorozeneckém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. V roce 2017 byla čerstvou absolventkou medicíny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme