Soud potvrdil podmínku v případu chlapce v kómatu, odmítl odvolání pardubických zdravotnic

Pobočka krajského soudu v Pardubicích ve středu zamítla odvolání lékařky, zdravotní sestry i státního zástupce v případu chlapce, který po komplikacích po operaci mandlí v Pardubické nemocnici zůstal v bdělém kómatu. Lékařka Martina Šípková dostala za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti roční trest vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Sestře Barboře Špásové za stejné provinění soud uložil šestiměsíční trest s ročním podmíněným odkladem.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohotovost je v areálu Pardubické nemocnice v budově číslo 8.

Pohotovost je v areálu Pardubické nemocnice v budově číslo 8. | Zdroj: Pardubická nemocnice

O rozhodnutí soudu informovala mluvčí krajského soudu v Hradci Králové Kateřina Podeszwová. Rozsudek je pravomocný.

Případ chlapce, který po operaci mandlí skončil v kómatu: soud potrestal lékařku a sestru podmínkami

Číst článek

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány. Sestry a lékařka jej nechaly s matkou odejít na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc, což trvalo dlouhé minuty.

Podle soudu postupovaly chybně. Kvůli krvácení do úst dítě zřejmě vdechlo krev a dusilo se, což způsobilo těžké poškození mozku. Od té doby je v takzvaném bdělém kómatu.

Soud také potvrdil pro lékařku dvouletý zákaz výkonu povolání v pediatrii. Další sestru zprostil obžaloby již okresní soud stejně jako společnost Nemocnice Pardubického kraje jako právnickou osobu. Podle rozsudku neporušila žádný ze zákonných předpisů. Také její interní dokumenty pro postup v podobných situacích byly dostatečné.

Rodina se již několik let také domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco zvýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině nemocnice zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme