Vojtěch: Pardubická nemocnice nebude kvůli případu chlapce v kómatu provádět seřezávání krčních mandlí

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kraj to doporučil v reakci na případ chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka z dokumentu České televize s názvem Infiltrace.

Ukázka z dokumentu České televize s názvem Infiltrace. | Zdroj: Reprofoto ČT

Vojtěch připomněl, že ministerstvo podalo kvůli případu podnět krajskému úřadu i České lékařské komoře. Odpověď úřadu dostalo ve čtvrtek. „Krajský úřad v zásadě na základě svého prověření neshledal nějaká zásadní pochybení,“ řekl ministr. Některá opatření ale podle něho učinil.

Kvůli případu chlapce, který byl po operaci mandlí v kómatu, odstoupil náměstek pardubické nemocnice

Číst článek

Úřad doporučil, aby se ORL klinika napříště vyvarovala seřezávaní krčních mandlí. „Jde o výkon, který může být spojen se zvýšenou krvácivostí, podle odborných názorů až ve 40 procentech případů může docházet k tomuto krvácení více či méně intenzivnímu,“ podotkl Vojtěch. Klinika podle něho doporučení vyhověla.

Úřad doporučil podle Vojtěcha také organizační změnu, když matka s chlapcem opustila lůžkové oddělení, kde ale měla zůstat a anesteziolog a lékař ORL měli za pacientem přijít. „I kdyby to bylo z vůle matky, tak zkrátka neměli dovolit, aby se synem odešla. I v tomto směru krajský úřad doporučil, aby tomuto bylo do budoucna předejito,“ vysvětlil ministr.

Infiltrace

Tehdy osmiletý chlapec byl operován před dvěma lety. Čtyři dny po zákroku začal masivně krvácet, následkem toho má poškozený mozek. Skončil v takzvaném bdělém kómatu a potřebuje trvalou péči. Podle rodiny je jeho stav velmi vážný, ale stabilizovaný. Případ vyšetřuje policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dosud nikoho neobvinila.

Rodina podala na nemocnici několik žalob, a to i kvůli odškodnění. Domáhá se 22 milionů korun. Pardubická nemocnice nyní nabídla jako zálohu šest milionů korun. Celkovou výši odškodnění nemocnice už v březnu vyčíslila na 15,5 milionu korun. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme