Lidé v Jedousově jsou už dva měsíce na suchu. Hluboká studna u jednoho z domů odsála vodu z okolí

Už víc než dva měsíce je přibližně třetina obce Jedousov na Pardubicku bez vody. Může za to nejspíš 60 metrů hluboký vrt u jednoho z domů, který stáhl vodu z okolních studní. Jestli to tak ale skutečně je, má určit hydrogeologický průzkum. Sousedé v okolí ovšem v objektivitu výsledků nevěří. Průzkum totiž dělá stejná firma, která problémový vrt vyhloubila.

Fotočlánek Jedousov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je vidět, že voda je špinavá. Určitě se nedá pít,“ ukazuje František Morávek mladší studnu, kde dříve bývaly až tři metry vody. Problémový šedesátimetrový vrt si přitom nechal vyhloubit jeho soused, který bydlí přes ulici. Doma ho ale redakce Radiožurnálu nezastihla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obec Jedousov na Pardubicku je stále bez vody. Na místě natáčel Josef Ženatý

„S panem Zeleným jsme si nic neudělali. Spíš nás, ostatní občany, mrzí jeho přístup,“ říká Morávek mladší.

Studnařská firma provedla takzvané čerpací zkoušky, při kterých se zkoumá vliv odčerpávání podzemních vod na okolní studny. Podle majitele studnařství Jaroslava Prošvice dopadla zkouška dobře. „Vrt na okolí nemá negativní vliv. Vrtem lze vesnici i dopouštět, pokud by to bylo potřeba,“ uvedl.

S tím ale lidé v obci nesouhlasí. Firma podle nich neudělala čerpací zkoušky dobře, protože vypouštěla vodu do výše položené studny, která tím pádem zavodňovala i ostatní studny v okolí, jak říká nezávislý starosta obce Jiří Kožený: „Hydrogeolog spolupracuje přímo s tou firmou, která problém zavinila. O správnosti úsudku tak můžeme pochybovat. Všichni víme, že posudek určitě dopadne na výbornou, všechno je v pořádku.“

Podle krajského úřadu by podobný posudek měla zpracovávat nezávislá firma. Na to ale ani obec, ani vodoprávní úřad nemají peníze.

„Dostaneme posudek k dispozici a přezkoumáme, jak dalece jsou ta data objektivní,“ řekl České televizi Lubomír Novotný z městského úřadu v Přelouči. Opětovné čerpací zkoušky chce firma udělat během týdne. Celou situací se zabývá i báňský úřad.

Josef Ženatý, mda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme