Do karantény muselo 75 hasičů z Pardubického kraje. U jejich instruktora se potvrdily spalničky

Kvůli spalničkám je v karanténě 75 hasičů z Pardubického kraje. S nakaženým člověkem byli na školení. Z dvou set školených příslušníků sboru jich 75 nemá dostatečně vysoké protilátky, proto musí být z preventivních důvodů 21 dní v karanténě. Činnost sboru není ohrožená, řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková, která sama zůstává v karanténě.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér a autor dokumentárního seriálu České televize Hasiči Jiří Fedurco s kamerou v ruce sledoval osazenstvo hasičské stanice v Liberci déle než rok

Hasiči Pardubického kraje jsou v karanténě kvůli onemocnění spalničkám (ilustrační foto) | Foto: Mikuláš Křepelka | Zdroj: Česká televize

Při odborném školení řidičů přišli hasiči do styku s instruktorem, u kterého se nakažlivé onemocnění potvrdilo. Na školení byli příslušníci z územního odboru Ústí nad Orlicí a Pardubice. „Nejedná se pouze o výjezdové hasiče, v karanténě jsou i civilní zaměstnanci. Stav je možné přirovnat k červenci a srpnu, kdy je část zaměstnanců na dovolených,“ řekla Horáková. Konkrétně v Pardubicích je 95 výjezdových hasičů, 17 z nich má nařízenou karanténu.

Spalničkami se podle lékařů letos nakazilo více lidí než za celý loňský rok. Nejvíce nemocných je v Praze

Číst článek

Karanténa hasičům skončí příští pondělí nebo úterý. „Jakákoli akceschopnost není narušena,“ zdůraznila Horáková s tím, že sbor je na podobné situace připravený a v krajním případě je možné povolat hasiče z jiných krajů.

Spalničkami už letos v České republice onemocnělo 298 lidí. Za týden přibylo dalších 67 případů, nejvíc nemocných je v Praze, Moravskoslezském kraji, na východě Čech a na Plzeňsku. Odborníci epidemii v Česku spojují s poklesem proočkovanosti spojeným zejména s odmítáním očkování ze strany rodičů.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které mohou provázet závažné komplikace. Například chřipka je nakažlivá méně. Karanténa trvá 21 dní. V Pardubickém kraji onemocněla například i zaměstnankyně Českého rozhlasu Pardubice, pět jeho pracovníků je v karanténě, protože neměli v krvi dost protilátek a hrozí riziko, že onemocní.

ba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme