Situace v nemocnicích v Pardubickém kraji je kritická. Region vyhlásil stav hromadného postižení osob

V Pardubickém kraji vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. V regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. Pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) to řekl České televizi. Podle něj to znamená, že v případě potřeby hospitalizace nových pacientů s covidem bude kraj žádat o pomoc okolní kraje.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnicích v Pardubickém kraji již nejsou žádná volná lůžka na jednotkách intenzivní péče (ilustrační foto) | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

„Naše nemocnice vyčerpaly již veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek,“ uvedl Netolický. Mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová uvedla, že v nemocnicích je nyní 501 pacientů s covidem-19, 69 z nich vyžaduje intenzivní péči.

Šéfové 52 českých nemocnic: Vláda zaspala, meleme z posledního, pomozte nám

Číst článek

O vyhlášení stavu hromadného postižení osob od úterních 16.00 rozhodlo podle Semrádové představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která krajské nemocnice sdružuje.

„Rostoucí počty hospitalizací a dlouhodobě přetížená intenzivní péče vygradovaly v situaci, kdy čtyři z pěti našich nemocnic v tuto chvíli nejsou schopné přijímat další pacienty s koronavirem do intenzivní péče,“ uvedla mluvčí. Krajský koordinátor intenzivní péče informoval mimo jiné o tom, že zažádal o umístění jednoho pacienta mimo Pardubický kraj.

„Počet denních příjmů je v tuto chvíli kolem 70 a ten počet neodpovídá počtu pacientů odcházejících na doléčení do domova,“ uvedl Netolický. Podle něj je celá situace opravdu mimořádná, nemocnice v kraji ji dosud nezažily. V nemocnicích od pondělí pomáhá 26 krajských hasičů. Nemocnice trpí nedostatkem personálu, a to i kvůli jiným chorobám než covid-19. Už před časem nemocnice zastavily neakutní zákroky.

GRAF počtu nemocných s #covid19 v #Pardubickykraj. Hospitalizovaných je už přes 500, z toho 69 je na JIP. Kraj dnes proto v ČT vyhlásil stav hromadného postižení osob. Zjednodušeně řečeno: Nemocnice v Pardubickém kraji už nemají ani jedno místo.
Zdroj grafu: NemPK

16:51 – 02. 03. 2021

8 11

V Pardubickém kraji v pondělí přibylo 871 nově nakažených covidem-19. Minulé pondělí testy prokázaly koronavirus u 803 lidí. Za posledních 24 hodin v kraji zemřelo kvůli covidu 17 lidí. Aktivních případů je teď v kraji 8945, vyléčilo se 59.992 lidí. Zemřelých je celkem 918.

Vyčerpané kapacity

Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.

V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme