Pardubický kraj ruší proplácení zdravotnických poplatků

Pardubický kraj přestane jako první z regionů ovládaných sociální demokracií od zítřka proplácet regulační poplatky za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické poplatky | Foto: Tomáš Adamec

Jak Radiožurnálu potvrdila krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová, kraj se tak rozhodl s ohledem na povolební situaci:

„Víme, že parlament se legislativou, která by poplatky změnila, určitě nebude v nejbližší době zabývat. A my jsme deklarovali, že tento sociální program je dočasným řešením. Proto v tom dále už nebudeme pokračovat,“ řekla Tauberová po mimořádném jednání radních.

Hejtmani o poplatcích v pátek

Sociálně demokratičtí hejtmani budou o zrušení proplácení poplatků jednat v pátek v Praze. Po volbách sociální demokraté naznačovali, že když nesestaví vládu, proplácení možná skončí. Kraje proplácení poplatků v loňském roce stálo zhruba 480 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném ukončení proplácení poplatků mluvil jihočeský hejtman Jiří Zimola v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Že kraj hradit poplatky přestane, nevylučuje jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), jak potvrdil v Ozvěnách dne Radiožurnálu. Rozhodnutí ale podle něj bude na celém krajském zastupitelstvu, nikoli jen na zastupitelích za sociální demokracii.

„Pravda je, že se jen přibližně jedna sedmina všech voličů České republiky vyslovila tak, že by prioritou pro ně bylo právě zrušení zdravotnických poplatků – jsou to asi voliči, kteří volili sociální demokracii.“

„Zbývajících šest sedmin voličů to nepokládá za naprostou prioritu a myslím si, že i to je vzkaz nám, nejen hejtmanům, ale sociálně demokratickým zastupitelům v jednotlivých krajích,“ uvedl hejtman Zimola.

Brusel proti vracení poplatků

Evropské komisi se nelíbí vracení zdravotnických poplatků českými kraji. Má Česko upozornit, že se může jednat o nedovolenou státní pomoc. Český rozhlas o kroku unijní exekutivy informoval europoslanec za ODS Ivo Strejček.

Komise má podle něj vyzvat 13 krajských úřadů, aby tuto praxi zrušily, nebo poplatky vracely i v případech, kdy pacient použije jiné než krajem zřizované zdravotnické zařízení.

Marika Táborská, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme