Parkanová by mohla jít za zveřejněné výpovědi svědků a obviněných v kauze CASA do vazby

Bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové hrozí vazba za to, že na internetu zveřejnila záznamy výpovědí všech svědků a obviněných v kauze nákupu letounů CASA. Někteří svědci se cítí dotčeni, kvůli zveřejněným informacím je totiž možné odhalit jejich totožnost. Parkanová je obviněná ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Parkanová na svých internetových stránkách zveřejnila výslechy, které prováděl policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

Včera se útvar vyjadřoval tak, že zveřejnění nebude řešit. „Tuto činnost vnímáme jako způsob vedení obhajoby,“ řekl mluvčí úřadu Jaroslav Ibehej.

Situace se ale změnila. Někteří svědci se cítí dotčeni tím, že jejich výpověď je veřejně přístupná a je možné zjistit, kdo co řekl. Policie proto věc předá Úřadu na ochranu osobních údajů. Ten bude rozhodovat, zda se nejedná o správní delikt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl advokát Vlasty Parkanové Tomáš Sokol

Policie ale také bude zkoumat, jestli nejsou důvody pro vzetí Parkanové do vazby.

„Policejní orgán bude zkoumat, zda postup obviněné paní doktorky Parkanové nezakládá důvody pro její vzetí do koluzní vazby, z důvodu možného ovlivnění dalších úkonů, které jsou plánovány a nejsou ještě provedeny," potvrdil Jan Kořán z Vrchního státního zastupitelství, který na případ dohlíží. Později ale řekl, že tato úvaha se pohybovala pouze v teoretické rovině.

Vlastu Parkanovou obhajuje advokát Tomáš Sokol. Společně tento postup probrali a Sokol byl pro. Na zveřejňování svědeckých výpovědí nevidí nic špatného, dokonce ho už v minulosti zažil a nikdo se proti tomu prý neohradil.

Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř letadel za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159. Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.

„Já jsem před deseti lety napsal do odborného časopisu článek poté, kdy jsem to poradil jednomu svému klientovi, že je to zcela legální a nikdo o tom nepochyboval. Já jsem neslyšel, že by jediný odborník říkal, že by to bylo v rozporu s trestním řádem,“ říká Sokol.

Zveřejnění výslechů není podle něj ani v rozporu s ochranou osobních údajů. „Tam o žádné osobní údaje nejde. Jde o úřední dokumenty, protokoly, kde jsou zaznamenány výpovědi. Já v tom nevidím žádný problém,“ je přesvědčen Sokol.

Důvody zveřejnění odposlechů jenom odhaduje:

„Řekl bych, že to nejsilnější je pocit, že je obviněna naprosto neprávem, bezdůvodně. A v té věci dlouhodobě panuje jakési obecné přesvědčení, že se něčeho dopustila. Řekl bych, že pod vlivem tohoto zjištění nebo tohoto vědomí se rozhodla dát všem možnost, aby si přečetli, co vlastně je obsahem trestního spisu a co svědci vypovídají, protože to hodnotí, a v tom bych se s ní naprosto shodl, jako zjevný důkaz toho, že se opravdu ničeho nedopustila,“ uzavírá Sokol.

Michaela Vydrová, Martin Karlík, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme