Parkanová: Obvinění v případě letounů CASA je absurdní, mám čisté svědomí

Policie žádá poslance o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09. Protikorupční útvar ji podezírá ze dvou trestných činů. Ze zneužití pravomocí veřejného činitele, mimo jiné kvůli nákupu vojenských letounů CASA z doby, kdy Parkanová byla ministryní obrany. A z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vlasta Parkanová vinu odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová

Vlasta Parkanová | Zdroj: ČTK

Žádost policie o vydání Vlasty Parkanové dorazila do sněmovny ve středu krátce před třináctou hodinou. Během odpoledne se s policejním spisem seznámili někteří poslanci z mandátového a imunitního výboru. Jeho šéf Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci potvrdil, že podle spisu policie podezírá Vlastu Parkanovou ze zneužití pravomocí veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Kontrakt na nákup vojenských letounů CASA měl hodnotu 3,5 miliardy korun a rozhodla o něm vláda Mirka Topolánka, v níž na postu ministra obrany seděla Vlasta Parkanová, tehdy za KDU-ČSL.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie požádala sněmovnu o vydání poslankyně Vlasty Parkanové z TOP 09. Chce ji stíhat za nákup letadel CASA. Hosty Ozvěn dne byli 1. místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek a stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček.

Radiožurnál zjistil, že podle policie Vlasta Parkanová chybovala, když si nezadala posudek, který by prověřil, zda je cena za letouny přiměřená. Kabinet tak rozhodl bez důležitého dokumentu a státu vznikla škoda 658 milionů korun.

Vlasta Parkanová tvrdí, že má ohledně nákupů letounů CASA čisté svědomí a obvinění považuje za absurdní.

Zdůraznila, že o nákupu rozhodovala celá tehdejší vlády Mirka Topolánka a že kabinet smlouvu jednomyslně schválil. Zároveň Parkanové uložil, aby kontrakt uzavřela. Samotnou smlouvu prý Parkanová navíc ani nepodepisovala. Kontrakt měla schválit den před tím, než ji ve funkci vystřídal Martin Barták.

Za Parkanovou se postavila i její domovská strana TOP 09. Všichni její členové ve sněmovně říkali, že je nesmyslné, aby policie žádala o vydání pouze Parkanové a ne celé vlády. „Je to poprvé, kdy bude někdo obžalován kvůli rozhodnutí vlády,“ řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Za nesmyslné označil obvinění Vlasty Parkanové také 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl také členem kabinetu Mirka Topolánka.

Nákup CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti
Pořízení čtyř letadel CASA za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159
Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za MO ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.
Obchod prověřovala Evropská komise. ČR prý nedodržela předpisy EU, když o velké zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Česko změnilo svou legislativu v této oblasti a EK řízení zastavila.
Letadla CASA měla od začátku technické problémy. Jejich provoz byl několikrát zastaven.
31. května 2012 MO oznámilo, že závady na avionice byly odstraněny. Zkouškami nyní prochází systém pasivní ochrany. Po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, jestli si španělské letouny ponechá.

„Protože to rozhodnutí o pořízení letounů CASA a prodeji L-159, což spolu souviselo, neučinila paní ministryně Parkanová, ale vláda ČR. A to jednomyslně. Bylo to tedy naše společné rozhodnutí a já si za ním dodnes stojím a myslím si, že bylo správné. Ale pokud v něm policie spatřuje kriminální čin, tak nás za to rozhodnutí musí obvinit všechny,“ řekl v Ozvěnách dne.

Stínový ministr ČSSD Jan Hamáček v uvedl, že přestože rozhodnutí o nákupu letounů posvětila celá Topolánkova vláda, Parkanová podle něj odpovědnost neztrácí.

„Podle mě nese odpovědnost minimálně politickou za to, že nebylo výběrové řízení a že přistoupila na velmi podivný mechanismus směny. Jsem dokonce přesvědčen, že mechanismus směny za L-159 byl účelový, že to byl důvod k tomu, aby nemuselo být výběrové řízení. Nese politickou odpovědnost i za to, že stroje dorazily do ČR ve stavu, v jakém dorazily, že je armáda nemohla skoro rok používat,“ řekl.

O tom, že Vlasta Parkanová nese za kontrakt osobní zodpovědnost, je přesvědčen i bývalý ředitel výzbrojní služby ministerstva obrany Jaroslav Štefec. „Vláda rozhoduje na základě toho, co ji předloží konkrétní ministr. A také bych v tomto případě očekával, že tehdejší ministr financí bude minimálně rozporovat tu cenu, ale to se nestalo,“ řekl ve Stalo se dnes s tím, že zakázka byla předražená řádově o desítky procent.

Připomněl také, že způsob, jakým Topolánkův kabinet stroje koupil, vyvolával kritiku od počátku. „Bylo to jednak výběrem typu stroje, jednak výší ceny i způsobem zadání celého projektu firmě Omnipol a samozřejmě i celou organizací nákupu,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontraktu na nákup vojenských letounů CASA jsme ve Stalo se dnes mluvili s bývalým ředitelem výzbrojní služby ministerstva obrany Jaroslavem Štefcem

Poslanecká sněmovna by měla o vydání Vlasty Parkanové rozhodovat na své červencové schůzi. Kalousek zdůraznil, že pokud policie požádá sněmovnu o vydání všech ministrů, kteří tenkrát rozhodovali a dnes jsou poslanci, pak bude pro jejich vydání. „Pak se budu klonit k tomu, abychom se vydali a svoji odpovědnost nesli. Ale určitě nebudu hlasovat pro vydání jednoho člena vlády za to, že vláda kolektivně jednomyslně rozhodla,“ zdůraznil Kalousek.

Občanští demokraté se zatím ke kauze příliš nevyjadřovali, policejní spis si prý chtějí nejdřív prostudovat. S jasným stanoviskem zatím váhá i opozice. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je ale spíš pro vydání Parkanové.

„Neměli bychom podléhat pokušení hrát si tady v Poslanecké sněmovně na státní zástupce nebo na soudce. To je obecní přístup, který ČSSD uplatňuje,“ řekl.

Pokud by sněmovna Parkanovou policii vydala, stala by se poslankyně 18. členem dolní komory zbaveným imunity od roku 1993.

Sněmovna zvolená v roce 2010 zatím vydala čtyři členy, a to Víta Bártu z Věcí veřejných, Jaroslava Škárku, dříve také člena této strany, bývalého člena ČSSD Davida Ratha a naposledy včera Otto Chaloupku také z Věcí veřejných.

Žádost policie o vydání Vlasty Parkanové už dorazila do sněmovny

Číst článek

Němcová je rozladěná z úniku jména poslance do médií. Že má jít o Parkanovou, sama neví

Číst článek

Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme