Parkanová před poslanci hájila postup při nákupu letadel CASA, ti ji zřejmě přesto vydají

Poslanci diskutují o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Policie ji podezírá ze spáchání dvou trestných činů při nákupu letadel CASA pro českou armádu. Předpokládá se, že sněmovna Parkanovou vydá, stejné doporučení dalo poslancům i 10 z 15 členů mandátového a imunitního výboru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová v Poslanecké sněmovně

Vlasta Parkanová v Poslanecké sněmovně | Foto: Filip Jandourek

O poslaneckou imunitu by měla podle policie Parkanová přijít kvůli tomu, že nezadala znalecký posudek na cenu vojenských letadel CASA. Státu tím údajně mohla způsobit škodu 658 milionů korun.

Parkanová začala po půl třetí odpoledne svou obhajobu ve sněmovně čtením úryvků z žádosti policie o její vydání. Následně začala jednotlivé výtky vyvracet.

Exministryně odmítá, že by musela nechat zpracovat posudek na cenu letounů, jak tvrdí policie. Poukázala přitom na několik právních expertiz, podle kterých tuto povinnost neměla - šlo totiž o vojenský materiál.

Vojenská konfigurace letadel je podle Parkanové různá pro jednotlivé státy a je vždy tajná. Diví se, že znalec dospěl k tomu, že „cena obvyklá“ za jedno letadlo tohoto typu je zhruba 2,35 miliardy korun.

Problematický nákup
Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř letadel za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159.
Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.
Obchod prověřovala Evropská komise. ČR prý nedodržela předpisy EU, když o velké zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Česko změnilo svou legislativu v této oblasti a EK řízení zastavila.
Letadla CASA měla od začátku technické problémy, jejich provoz byl několikrát zastaven. 31. května 2012 MO oznámilo, že závady na avionice byly odstraněny. Zkouškami nyní prochází systém pasivní ochrany. Po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, jestli si španělské letouny ponechá.

O ceně se prý intenzivně jednalo, a dokonce došlo v průběhu debat k jejímu snížení. Ministerstvu bylo podle exministryně také známé, že podle zákona musel nákup probíhat přes prostředníka, kterým byla společnost Omnipol. Ta získala odměnu ve výši zhruba 3,5 procenta z ceny zakázky, což je podle Parkanové cena přiměřená.

Parkanová také kritizovala posudek, který si policie nechala vypracovat firmou American Appraisal. Podle ní nemá společnost ani bezpečnostní prověrku.

Pokud budu vydána, obhájím se, řekla Parkanová. „Nevěřím v nestranný přístup policie. Žádost o mé vydání je plná lží a účelových výkladů zákona,“ tvrdí. Za jejím obviněním prý může být snaha o samotné stíhání a kriminalizaci výkonu politické funkce.

„Já nevím, co stojí za tímto obviněním, spíš mám zatím dojem, že účelem je stíhání samotné. Stíhání v politice totiž znamená hektolitry špíny, které na vás opakovaně vylijí, přičemž očištění je malá kostička mýdla, kterou média jednou otisknou na straně 6 a to ještě v lepším případě, v horším se napíše, že to stejně bylo nějak jinak a že to stejně bylo zameteno pod koberec,“ uvedla.

Místopředsedkyně sněmovny zpochybnila i tvrzení, že její stíhání pomůže policii v dalším vyšetřování: „To je přece naprosto skandální přikývnutí teorii, že mám být obviněna z nesmyslných trestných činů jen proto, aby policie přes mé stíhání se dostala k rozkrytí jiné trestné činnosti jinými pachateli.“

„Nebudu vás žádat o nevydání, rozhodnutí nechám na vás,“ zakončila svou řeč k poslancům Parkanová. I kdyby se u soudu prokázala její nevina, pochybnosti prý už zůstanou.

Kalousek: Obvinění Parkanové v kauze CASA poškozuje TOP 09. Mám vztek

Číst článek

Nejhlasitějším zastáncem Parkanové je první místopředseda její strany TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Také on tvrdí, že jsou v policejních materiálech lži. Přesto nepochybuje o tom, že Parkanová vydána bude.

Kalousek tvrdí, že pokud poslanci Parkanovou vydají i přesto, že jsou v žádosti „objektivní nepravdy“, tak si de facto zruší svou imunitu. V tom případě prý Kalousek sám navrhne, aby byla poslanecká imunita zcela zrušena.

„Vydáme-li Parkanovou, pak musíme vydat všechny… Větší hloupost už nám na stole v tomto volebním období nepřistane,“ zlobí se Kalousek. Vysvětloval také, proč svou kolegyni tak horlivě hájí. Pokládá prý za svoji povinnost se ozvat, když se někomu děje křivda a bezpráví.

„Nejenom místopředsedkyni poslanecké sněmovny, ale komukoli, kde jsem o tom naprosto pevně přesvědčen a kde umím ukázat na větu, která je lež a říct – toto je lež. A je to moje povinnost, a jsem přesvědčen, že je moje povinnost, křičet tím hlasitěji, čím ta křivda je větší a to bezpráví absurdnější. A pokud přijmeme tuto přímou úměru, tak to jsem prosím pěkně ještě docela potichu,“ tvrdí ministr.

ČRo 1 - Radiožurnál, Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme