Parkanová přinesla do sněmovny údajné důkazy o své nevině

Vlasta Parkanová (TOP 09) přinesla na sněmovní mandátový a imunitní výbor další důkazy, které by ji měly zprostit viny. O jejím případném vydání ale výbor rozhodne až v červenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vlasta Parkanová kolegům poslancům vysvětlovala svoji verzi kauzy nákupu letadel CASA skoro dvě hodiny. Předložila k tomu řadu posudků od nejrůznějších institucí.

Jeden z nich si nechala vypracovat sama. Všechny, jak řekla po jednání výboru, prý svědčí o její nevině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání imunitního a mandátového výboru sledovala reportérka Martina Spěváčková

„Všechny posudky bez výjimky mluví o tom, že jsem žádnou povinnost zadávat posudek neměla a že policejní žádost v tomto smyslu je tak trochu z mého pohledu podivná,“ řekla Parkanová.

Člen výboru Stanislav Křeček z ČSSD ale řekl, že policie Parkanovou viní z něčeho jiného, než na co poslankyně přinesla posudky.

„Ona není stíhána, jak tvrdí ona i ministr Kalousek, za to, že neudělala znalecký posudek. Ona je stíhána za to, že nezjistila přiměřenost ceny. A to je přece něco úplně jiného,“ poznamenal Křeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Členové imunitního výboru Jana Kaslová z TOP 09 a Stanislav Křeček z ČSSD v Ozvěnách dne

Podle šéfa výboru a ČSSD Bohuslava Sobotky sama Parkanová nepožádala poslance o zachování imunity:

„Vyslovila se v tom smyslu, že to nechá na jednotlivých poslancích a poslankyních, aby se o této věci rozhodli. Jinak platí, že nejsme jako mandátový a imunitní výbor ani vyšetřovací komise, ani soud, nejsme tady od toho, abychom hodnotili jednotlivé důkazy nebo výroky.“

Určitě můžeme paní poslankyni Parkanové doporučit, aby všechna stanoviska a argumenty využila v rámci své obhajoby, v rámci trestního řízení,“ radí Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl předseda ČSSD a předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka

„Podle mého názoru a názoru sociální demokracie by měla paní Parkanová dostat šanci se obhájit před nezávislým soudem a sněmovna by neměla podlehnout pokušení celou věc zastavit uplatněním poslanecké imunity,“ dodává Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl předseda ČSSD a předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka

Mandátový a imunitní výbor o svém doporučení, zda Parkanovou vydat k trestnímu stíhání, ještě nerozhodl. Jeho členové si totiž žádají další materiály. Výbor se proto sejde znovu 10. července.

Vlasta Parkanová měla pochybit tím, že nezadala vypracování znaleckého posudku na cenu letadel. To ale podle ministerstva financí a Ústavu státu a práva nemusela.

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme