Osvobozující rozsudek Parkanové: soud chválil dobrou koupi i rozhýbání obchodu s neprodejnými letouny

Deset let čekali Vlasta Parkanová a Jiří Staněk na definitivní tečku za příběhem nákupu letounů CASA. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ji udělal ve čtvrtek, když nepodal dovolání. Platí tak říjnový verdikt pražského městského soudu: nevinni. Stíhání stálo na tom, že letouny byly předražené. Jenže soudkyně došla k jinému závěru: nákup byl naopak „výhodný“ a Česko v něm pokračovalo ještě loni. iROZHLAS.cz zveřejňuje rozsudek v plném znění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová na fotografii z roku 2014

Vlasta Parkanová na fotografii z roku 2014 | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

„Nebylo prokázáno, že by ČR tímto obchodem tratila a vznikla jí jakákoliv škoda, a to ani postupem obou obžalovaných. (…) Nebylo shledáno porušení povinností při realizaci zakázky na nákup transportního letounu CASA C-295M, tedy nemohlo být shledáno ani naplnění jakékoliv skutkové podstaty trestného činu.“

Stíhání bývalé ministryně Parkanové definitivně končí. Nejvyšší státní zástupce dovolání nepodá

Číst článek

Zhruba těmito citáty z rozsudku by se dal shrnout závěr, který učinila soudkyně pražského městského soudu Petra Benešová. Zjednodušeně řečeno tak konstatovala, že se Vlasta Parkanová (TOP 09), bývalá ministryně obrany, a ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk nedopustili ničeho nezákonného. Na verdikt čekali téměř 10 let.

Tzv. kauza CASA se začala psát už v roce 2009, kdy druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi, rozhodla o pořízení transportních letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun. Parkanová a Staněk byli stíhaní od roku 2012.

Obžaloba tvrdila, že stroje byly vinou bývalé ministryně a jejího podřízeného předražené. Státní zástupce se snažil prokázat, že dvojice způsobila škodu ve výši zhruba 818 milionů korun. Pro Parkanovou žádal dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest. Oba vinu od začátku odmítali.

Letadlo CASA C-295M, letiště Kbely | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Cena obvyklá

Celé trestní řízení bylo postaveno na tom, že Parkanová dostatečně neprověřila a nedoložila přiměřenost ceny letounu CASA C-295M. Tedy že nebyla stanovena cena obvyklá. Staněk se pak měl provinit tím, že celý kontrakt podepsal.

„Z provedeného dokazování je nesporné, že ČR za cenu 3,5 miliardy získala čtyři špičkové letouny a zároveň se jí díky této transakci podařilo rozhýbat obchod s jinými letouny, které byly naopak pro ČR nepotřebné a v množství, které měla v té době k dispozici nevyužitelné.“

Petra Benešová (soudkyně)

Sám soud ale došel k závěru, že ověřit cenu nebylo v možnostech dvojice. „Odvolací soud je přesvědčen, že zejména z výpovědí znalců oslovených obhajobou lze učinit závěr, že stanovení ceny obvyklé je u takového zboží nemožné,“ stojí v rozsudku.

A zdůvodnění pokračuje: „Ze samotného charakteru obchodu, jehož předmětem je vojenská technika, plyne, že takový obchod není zcela běžný, neboť zahrnuje řadu specifik v podobě utajovaných informací. Přičemž se také jedná o zboží běžně neobchodovatelné.“

Bývalá ministryně a její podřízený tak podle soudu cenu kupovaných letounů ověřit nemohli - ať už znaleckým posudkem, nebo prostým porovnáním - protože Česko nikdy takové letouny nekoupilo.

„Je nejasné, jakým způsobem to vlastně měli učinit (…) neboť takové zboží nebylo v ČR dosud obchodováno a získat materiály od cizích států je nemožné s ohledem na obchodní tajemství, ale i z pohledu bezpečnostního,“ míní soudkyně.

Důkladné ověřování

V rozsudku je také popsáno, že Parkanová, potažmo její úřad se maximálně snažil zjistit, zda je hodnota zakázky v pořádku. Existovala speciální komise pro hodnocení nabídky, sestávající nejen z pracovníků ministerstva obrany ale i ze zástupců Generálního štábu Armády, jakož i samotné Armády ČR.

‚Vojenskou techniku ocenit nelze.‘ Někdejší náměstek Šmerda se zastal Parkanové v kauze CASA

Číst článek

Celý proces prošel připomínkovým řízením těchto institucí a následně došlo k projednání v kolegiu ministryně obrany. Celou zakázku posuzovalo i ministerstvo financí a posléze došlo k projednání vládou.

„S ohledem na rozsah schvalovacího procesu a řadu kontrolních mechanismů lze učinit jednoznačný závěr, že ohledně samotného nákupu letounů a vůbec celé procedury bylo postupováno v souladu se zákony i vnitřními předpisy,“ stojí v rozsudku.

Škodu, kterou měla Parkanová a Staněk státu způsobit, na popud státního zástupce stanovil znalecký posudek vypracovaný znaleckým ústavem American Appraisal. K tomu soudkyně napsala, že jeho „kvalita a schopnost jeho zpracovatele své závěry obhájit před soudem byla významně a oprávněně zpochybněna dalšími znalci“.

Server iROZHLAS.cz získal rozsudek na základě informačního zákona a zveřejňuje jej v plném znění. Článek pokračuje pod dokumentem.

Povedený obchod

Deset let trestního stíhání se na Parkanové podepsalo. V roce 2016 pro server Echo24.cz popsala, že čelila výhrůžkám. „Útoky a výhrůžky přicházely na ulici i po telefonu. ‚Budeš viset. Půjdeš sedět,‘ křičeli na mě. Následoval pocit trvalého zhanobení a potřeba samoty,“ uvedla tehdy.

Paradoxně soudkyně nyní miliardový nákup, který v roce 2009 Parkanová udělala a který ji zničil nejen politickou kariéru, ale dle jejích slov se podepsal i na jejím zdraví a psychice, pochválila.

„Ostatně výhodnost obchodu, respektive dobrá koupě vybraných letounů se během několika let potvrdila a vyústila v nákup dalších dvou strojů, jež ČR obdržela letos,“ stojí v rozsudku z loňského října.

A nejen to. Předmětem nákupu navíc byla také směna „nechtěných“ letounů L-159. „V rámci hlavního řízení, respektive již v přípravném řízení opakovaně zazněla informace, že se Česká republika roky snaží těchto letounů zbavit, jsou nepotřebné a byly i jako nepotřebný majetek prohlášeny. Rovněž opakovaně zaznělo, že tyto podzvukové stroje nikdo nechce a jsou de facto neprodejné,“ popisuje letouny rozsudek.

Parkanová přesto dohodla výměnu pětice těchto „nechtěných” strojů za jeden „špičkový“ letoun CASA se „specifickou a nadstandardní“ výbavou. „Jako zásadní je nezbytné vnímat právě i rozhýbání samotného obchodu s dosud neprodejnými letouny.“

Sedmdesátiletá Vlasta Parkanová, původní profesí právnička, se začala angažovat v politice hned po revoluci, kdy spoluzakládala Občanské fórum v Táboře. Posléze se stala poslankyní Federálního shromáždění. V devadesátých letech (tehdy za ODA) působila na ministerstvu zahraničí i vnitra. V roce 1997 se stala ministryní spravedlnosti a později téhož roku i poslankyní parlamentu. Na konci dekády se ocitla na kandidátce KDU-ČSL, v roce 2009 přešla do TOP 09. V letech 2010 až 2012 byla také místopředsedkyní sněmovny. Poslanecký mandát vykonávala až do roku 2013.

Kauza Parkanové v datech

červenec 2007 - Po nástupu Topolánkovy vlády padlo rozhodnutí, že armáda se pokusí získat nové transportní letouny, náhradu za dosluhující sovětské Antonovy An-26, výměnou za nepotřebné bitevníky L-159.

duben 2009 - Topolánkova vláda v demisi schválila pořízení čtyř letounů CASA (jeden výměnou za stroje L-159) za 3,5 miliardy korun. Objevila se první kritika, že nákup byl předražený a že španělské stroje byly úředníky protlačení proti vůli armádních představitelů.

květen 2009 - Ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk podepsal smlouvu na nákup letounů.

leden 2010 - V Praze přistává první z letounů, zbylé tři dorazí do konce roku.

2011 - Letouny postihlo několik závad. Výměnou za problémy armáda s dodavatelem vyjednala prodloužení záruky o půl roku.

2012 - Policie oficiálně žádá sněmovnu o vydání Parkanové ke stíhání. V červenci přichází ministryně o imunitu a následně rezignuje na post místopředsedkyně dolní komory.

2013 - Jako kompenzace za problémy s letouny se do Česka vrací i dva bitevníky L-159.

prosinec 2015 - Státní zástupce podává obžalobu.

květen 2017 - Obvodní soud pro Prahu 6 začíná kauzu projednávat. Během následujících let proběhne výslech desítek svědků, včetně bývalých ministrů Topolánkovy vlády a zástupců armády.

červen 2020 - Soud vyslýchá znalce. Je zpochybněn posudek firmy American Appraisal, na kterém byla obžaloba postavena. Státní zástupce navrhuje pro Parkanovou mírnější kvalifikaci: nedbalostní maření úkolu veřejného činitele a porušení povinnosti při správně cizího majetku.

říjen 2020 - Soud zprošťuje Parkanovou i Staňka obžaloby. Státní zástupce se odvolává.

říjen 2021 - Městský soud v Praze potvrdil rozhodnutí předchozí instance. Dvojice je podle něj nevinná. Dovolat se proti rozsudku může ještě nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

leden 2022 - Nejvyšší státní zastupitelství informuje, že Stříž dovolání nepodá. Kauza CASA končí. Parkanová žádá omluvu a odškodné.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme