Parkanová: Smlouva SOFA bude hotová v září

Smlouva o pobytu amerického personálu radarové základny známá jako SOFA bude dokončená už velmi brzy. Řekla to ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Pak bude záležet na obou parlamentních komorách a prezidentovi. Celý schvalovací proces má podle představ české vlády skončit ještě letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Vlasta Parkanová | Zdroj: ČTK

Smlouva s Američany musí být co možná nejkvalitnější, opakují už dlouhé měsíce politici. Dnes to bylo vůbec poprvé, kdy ministryně Parkanová prozradila pevný termín. "Já si troufám tvrdit, že v průběhu září jednání nejen dokončíme, ale že je projednáme i na vládě a že tyto smlouvy pošleme do parlamentu."

V poslední době jednaly obě strany hlavně o daních. Podle ministerstva obrany jsou všechny oblasti už věcně vyřešené.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) říká, co by chtěla česká strana se Spojenými státy ještě dohodnout. "Jedná se samozřejmě o míře modernizace české armády, o tom modernizačním balíčku, který požadujeme."

Česká armáda by potřebovala dvě americká dopravní letadla typu Hercules, která chce využívat na dopravu vojáků a materiálu do zahraničních misí.

Hlavní smlouvu o umístění amerického protiraketového radaru ve vojenském újezdu Brdy už naše země se Spojenými státy podepsala začátkem července. Nyní dojednávaná smlouva SOFA upravuje právní postavení a podmínky pobytu amerických vojáků na českém území.

Oba dokumenty musí následně ratifikovat parlament a podepsat prezident. Václav Klaus už dříve oznámil, že je připravený tak učinit "bez váhání".

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme