Parkování v centru Brna bude zpoplatněno

Za parkování v centru Brna se bude platit. Tamní radnice se tak pokusí zabránit pokračujícímu přílivu automobilů. Navíc chystá speciální jednotku městské policie, která bude dodržování nového režimu kontrolovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto | Foto: Jan Rosenauer

V centrech velkých měst - například v Praze - existují vyznačené oblasti, ve kterých lze za poplatek auto odstavit. Parkovací zóny doprovázené automaty by se nově měly objevit také v Brně." Cílem této vyhlášky je samozřejmě omezit počet automobilů, které jednak přijíždějí do centra města Brna a jednak tam třeba parkují," říká náměstek brněnského primátora Petr Zbytek. Lidé ale iniciativu radnice příliš nevítají. Strach mají zejména ti, kteří bydlí v centru. Parkování zdarma totiž bude jen v noci. "Naší snahou bude, abychom těmto občanům mohli nabídnout parkovací místo, kde by mohl tento automobil, pokud s ním celý týden nejezdí, odstavit."

Parkování rezidentů se ale dá vyřešit. V centru Prahy jsou proto tzv. rezidenční zóny, ve kterých mohou stát jen auta místních. V západoevropských městech je tento princip naprosto běžný, stejně tak jako odtahy špatně parkujících vozidel. Za loňský rok, tedy za rok 2001, bylo v Praze odtaženo 28 270 vozidel," dodává k pražským zkušenostem Libor Sosnovec z Technické správy komunikací. O odtahu přitom rozhoduje policie nebo takzvaný veřejný zájem.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme