Parlament zvýšil pokuty za přestupky

Novely přestupkového zákona by se měli nejvíce obávat neukáznění řidiči, kteří zaparkují na místě vyhrazeném pro vozíčkáře. Zatímco dosud jim za to hrozí jen "botička" a pokuta ve výši tisíc korun, od dubna budou muset počítat s tím, že jejich vůz může být odtažen. Navíc zaplatí pokutu až do pěti tisíc korun. Přísnější tresty pro bezohledné řidiče navrhli senátoři a poslanci s nimi souhlasili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hustý provoz | Foto: Jan Rosenauer

Jak upozornil senátor za ODS Jaroslav Kubera, podle stávající právní úpravy zatím tyto vozy nelze nechat odtáhnout, protože obvykle nebrání bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemní komunikaci. "Tato právní úprava se nepříznivě dotýká řady tělesně postižených občanů, protože zhoršuje míru jejich soběstačnosti, možnosti dojíždění do zaměstnání a jejich celkovou integraci do života společnosti".

Novela ale zvyšuje i řadu dalších pokut za přestupky. Až pětitisícovou pokutu například zaplatí i ten, kdo odmítne dechovou zkoušku na alkohol nebo kdo úmyslně zničí či poškodí občanský průkaz. Nová úprava by měla platit od 1. dubna, pokud novelu podepíše prezident republiky.

Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme