Parlamentní strany mají společné prohlášení k dekretům

Čeští politici se shodli na společném prohlášení k Benešovým dekretům. Dokument chtějí předložit na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny, která by jej měla schválit svým usnesením. Lídři stran na své druhé schůzce nicméně odmítli text zveřejnit, protože jej hodlají nejprve předložit stranickému vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dr. Edvard Beneš | Foto: Archiv ČRo

Ministr zahraničí Jan Kavan ujistil, že Benešovy dekrety zůstanou součástí českého právního řádu. Zopakoval ale také, že v současnosti už nemají právní účinky. Cílem prohlášení je podle Kavana především vyslat dva signály. "Uklidnit naše občany, že se nic nemění, jejich majetek není v ohrožení a nikdo nezpochybňuje výsledky poslední války. Druhý signál do zahraničí - nemáme žádné zákonodárství, které by vytvářelo nové právní vztahy, které by bránilo našemu vstupu do Evropské unie, které by kohokoliv ohrožovalo nebo diskriminovalo," uvedl.

Šéf české diplomacie ocenil především to, že se na textu prohlášení dokázalo shodnout všech pět předsedů parlamentních stran. "Text byl dopilován a bude předložen během prvních dnů příštího zasedání Sněmovny jménem předsedů politických stran," řekl Kavan. U společného stolu se tak ráno s ministrem zahraničí Kavanem sešli Hana Marvanová, Cyril Svoboda, Vladimír Špidla, Miroslav Grebeníček a Václav Klaus.

K poslancům se text dokumentu dostane pravděpodobně už příští týden. Sociální demokrat Vladimír Špidla potvrdil, že jej společně chtějí předložit ještě na dubnové schůzi. "Cíl je, aby sněmovna jakožto reprezentant politické vůle celého českého státu vyjádřila zřetelné stanovisko v této citlivé věci," uvedl Špidla.

Předseda ODS Klaus je přesvědčen, že by poslanci dokument měli přijmout. "Bude schopen splnit ten účel, proč vůbec tato iniciativa vyšla," dodal. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček si pochvaloval především vzájemný respekt, se kterým s kolegy na textu pracovali. Teď předloží jeho návrh na vedení svých stran. "V mém případě to bude úterý, kdy svolávám užší vedení naší strany a následně potom na základě doporučení vedení strany budeme celou problematiku projednávat na poslaneckém klubu KSČM," řekl Grebeníček.

Související příspěvky k tématu naleznete naleznete na stránkách Dekrety prezidenta republiky - tzv. Benešovy dekrety

Jana Ulbrychová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme