Parní lokomotivy zůstávají v depu. Rozžhavené stroje by v panujícím suchu mohly způsobit požáry

Vysoké teploty a nedostatek srážek mají dopad i na provoz historických vlaků. Některé kraje na doporučení meteorologů a hasičů vydaly omezení, které z důvodu možného vzniku požáru zakazuje vyrazit na trať klasickým parním lokomotivám. Informaci přinesl server zdopravy.cz

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parní lokomotiva (ilustrační foto) | Foto: Pavel Petr

Zákaz provozu parních lokomotiv platí až do odvolání v Praze a ve Středočeském kraji. České dráhy tak musely například u nostalgického spoje mezi Lužnou u Rakovníka a Berounem nasadit běžnou lokomotivu poháněnou dieslem. Do provozu rovněž zapojí motorovou lokomtivu řady 749 přezdívanou "Bardotka 749.250". 

Na své oblíbené stroje si fanoušci historických lokomotiv musí počkat i v Královehradeckém kraji. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se však dotýká i Libereckého a Ústeckého regionu. 

Jak píše server zdopravy.cz, v dobách pravidelného parního provozu se riziko rozžhavených lokomotiv řešilo širokými průseky porostu v okolí tratí. Od 80. let ovšem tato místa zarůstají a zeleň se tak dostala blízko ke kolejnici. 

Letošní počasí láme v posledních měsících rekordy. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší. Dosavadní vývoj červencových teplot a předpověď na následující dny nasvědčují tomu, že i červenec bude teplotně nadprůměrný. Nadprůměrně vysoké teploty z uplynulých měsíců způsobily dlouhotrvající sucha, nejvíce zasaženými oblastmi v Česku jsou Praha, Středočeský, Ústecký a Liberecký kraj. 

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme