Paroubek chce najít kandidáta na prezidenta do září

Spíše sondáže než jednání, tak podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka pokračuje hledání protikandidáta Václava Klause na funkci prezidenta. Na společném jménu by se měli sociální demokraté, lidovci a zelení domluvit nejpozději do druhé poloviny září, uvedl Paroubek v České televizi. Jinak by podle něj svého kandidáta měla najít společně levice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Sociální demokraté podle Paroubka zvažují dvě až tři jména. "Pokud půjdou ta jednání, která budou v příštích týdnech s jednotlivými politickými stranami, dopředu, tak jsem přesvědčen, že někdy ve druhé polovině září může takové jméno být oznámeno," řekl.

Expremiér ale již dříve uvedl, že jeho strana vyčká, s jakým kandidátem přijde KDU-ČSL. Lidovci uvažují o pětici adeptů. Rozhodnout se chtějí na podzim. Podle jejich ministra Cyrila Svobody bude záležet na vizích jednotlivých kandidátů na dalších pět let. Za nejzazší termín, kdy by mělo rozhodnutí o výběru kandidáta na nejvyšší ústavní funkci padnout, považuje říjen. O konkrétních jménech nechtěl mluvit.

Podle tisku uvažují někteří křesťanští demokraté o tom, že by mohli nominovat bývalého rektora Univerzity Karlovy Ivana Wilhelma či někdejší šéfku Akademie věd Helenu Illnerovou, mluví se prý i o lidovecké ministryni obrany Vlastě Parkanové. Část lidovců si však myslí, že Klaus je dobrým prezidentem a není důvod ho měnit.

Paroubek zopakoval, že sociální demokracie by podpořila takového člověka, který by byl nadstranický, proevropský a se silným sociálním cítěním. Zároveň dodal, že mezi jeho kandidáty není bývalý předseda sociálních demokratů Miloš Zeman. O funkci prezidenta prý ani nestojí.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme