Paroubek chce spolupracovat s TI na zákonech proti korupci

Premiér Jiří Paroubek chce spolupracovat s organizací Transparency International na změně zákonů, které by u nás pomohly omezit korupci v Česku. Podněty nevládní organizace nechá zapracovat do zákonů o střetu zájmů, o veřejných zakázkách a insolvenčního zákona, který by měl změnit pravidla konkurzů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Paroubek v pořadu TV Nova Sedmička řekl, že za Transparency International poslal šéfa svých poradců, který si z jednání odnesl řadu podnětů. "Uděláme taková přitvrzení, abychom dali těm věcem jiný směr," prohlásil premiér.

Transparency International podle Adriany Krnáčové vítá každou snahu politiků, která přispěje ke změně klimatu v zemi. Potvrzuje, že nynější ministerský předseda je v tomto ohledu na rozdíl od svých předchůdců velmi aktivní.

"Zejména pan Gross nás úplně ignoroval, na naše žádosti neodpověděl. Pan Špidla byl příliš krátce na to, aby mohl projevit aktivnější účast. Takže musím říct, že co se týká spolupráce nemámě žádné problémy s panem Paroubkem. Na druhé straně spolupracujeme rovněž jinými stranami," řekl Krnáčová z TI.

Česká republika patří podle nejnovější zprávy TI v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře pouze Lotyšsko a Polsko. Na žebříčku zahrnujícím 159 zemí se Česko dělí o 47. až 50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem.

Podle organizace TI by pozici státu na žebříčku korupce částečně zlepšil právě nový zákon o střetu zájmů. Návrh, jímž se nyní zabývá sněmovna, počítá například s tím, že by funkcionáři zveřejňovali majetková přiznání na internetu. Zároveň má být rozšířen okruh veřejných činitelů, kteří budou muset majetek přiznávat.

Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek v Sedmičce podotkl, že s TI spolupracují i občanští demokraté a že už společně napsali nový zákon o veřejných zakázkách. Návrh zákona v jeho současné podobě ODS podle Topolánka nepodpoří.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme