Paroubek chválil vedení, děkoval za kritiku a přiznal neúspěchy

Jiří Paroubek na sjezdu v Brně obhájil křeslo šéfa ČSSD a má vedení, které si předem přál. Delegáti znovu zvolili Bohuslava Sobotku prvním místopředsedou a své posty obhájili i Zdeněk Škromach, Petr Vícha a Jana Vaňhová. Uspěl taky Milan Urban, který porazil pražského kandidáta Petra Hulinského. Přesto nebyl průběh sjezdu Paroubkovým triumfem. Až na přímou volbu předsedy strany mu spolustraníci neschválili klíčové změny stanov a vyslechl od nich také otevřenou kritiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Zvolení Urbana bylo klíčovým okamžikem celého sjezdu. Spekulovalo se, že v případě úspěchu Hulinského by předseda Paroubek mohl funkci položit, a několik desítek minut byla atmosféra velmi napjatá.

"Já si nemyslím, že ztrácím kontrolu nad ČSSD. Budu si to myslet, když pan Hulinský vyhraje," reagoval na dotazy novinářů, zda průběh sjezdu nevnímá jako vnitrostranickou vzpouru. Hulinský nakonec prohrál a o jiné funkce neusiloval, revolta se nekonala.

Komplikací je ale pro Paroubka návrat bývalého místopředsedy Martina Starce do Lidového domu. Starec se stal novým šéfem Ústřední kontrolní komise a na sjezdu byl Paroubkovým největším kritikem. "Řekl jsem ve svém nominačním projevu, že se nepřicházím mstít. Já budu sedět za stolem s těmi, které vy zvolíte," prohlásil Starec.

Paroubka a jeho blízké vinil ze zákulisních intrik a znevýhodňování lidí jim nepohodlných. I někteří ostatní sociální demokraté svému předsedovi vyčetli, že s nimi málo mluví, a dali mu najevo, že se jim nelíbí styl jeho vystupování.

"Děkuji za kritiku na mou osobu, nebylo vždy snadné to poslouchat. Nejsem určitě bez chyby," reagoval Paroubek na kritiku v závěrečném projevu. Poslanci Miroslavu Kalovi, který si stěžoval na špatnou komunikaci, vzkázal, že se na rozdíl od svých předchůdců nikdy nevyhýbal diskusím na poslaneckém klubu - byť jsou často konfliktní.

Při páteční volbě předsedy získal Paroubek nepřesvědčivých 60 procent hlasů, sám přitom čekal o dvacet procent více. Oproti tomu místopředsedu Zdeňka Škromacha podpořilo 90 procent delegátů, a Škromach tak z Brna odjíždí s nejsilnějším mandátem. "Nakonec i to zastoupení ve vedení je širší než uzavřená skupina a z toho hlediska je tady určitá perspektiva do budoucna," podotkl Škromach.

Nejčastěji skloňovaným slovem byl na brněnském sjezdu pojem modernizace. Z Paroubkem navrhovaných stanov ale nakonec prošla jen přímá volba předsedy ČSSD, kterého budou příště vybírat všichni členové strany, a takzvaná presumpce viny, tedy podmínečné vyloučení členů podezřelých z korupce do doby, než je soud zprostí viny

Za neúspěch Paroubek považuje to, že sjezd neschválil vlajkovou loď ČSSD - ženské kvóty na kandidátkách, a také přímou volbu krajských a okresních předsedů či zavedení stálé konference. Tyto změny ale hodlá prosazovat dál, protože modernizaci strany považuje za podmínku příštího vítězství nad ODS.

Svůj slabší volební výsledek svedl Paroubek na bývalého předsedu Miloše Zemana, který krátce před sjezdem odevzdal legitimaci ČSSD. Silnými slovy nešetřil ani na adresu prezidenta Václava Klause. Kvůli Klausovi dokonce sociální demokraté přijali na Paroubkův návrh zvláštní usnesení - vyzvali své poslance a senátory, aby příští rok současného prezidenta nevolili.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme