Paroubek: Diskuse o euroústavě musí být veřejná

Debata o otázce dalšího směřování Evropské unie je důležitá, ale neměla by se uskutečnit tak, jak navrhl prezident Václav Klaus. Radiožurnálu to řekl premiér Jiří Paroubek. Podle předsedy vlády přišel prezidentův návrh na setkání nejvyšších ústavních činitelů a předsedů stran zastoupených ve sněmovně pozdě. Také podoba tohoto setkání není podle premiéra Paroubka úplně vhodná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Jan Rosenauer

"My můžeme samozřejmě zahájit debatu určitým způsobem, ale ne tak, že se zase sejdou "bafuňáři", to znamená představitelé politické elity země a budou debatovat za zavřenými dveřmi. Já říkám otevřeně - pane prezidente, pojďme a diskutujme před veřejností a dejme na stůl argumenty. Takové debatě já rozumím a můžu ji uspořádat třeba zítra," prohlásil premiér v pořadu Radiofórum.

Podle Jiřího Paroubka je dále tato Klausova výzva účelová a má pomoci vtáhnout ODS do debaty o tématu Evropské unie. Doslova řekl: "Já myslím, že jsou to minimálně spojité nádoby. Nejen pan prezident, ale i řada pozorovatelů si určitě všimla, že v debatě o euroústavě, která proběhla, byla občanská demokracie jako kůl v plotě - útočila na samotnou podstatu Evropské unie, a to je pro mě těžko přijatelné. Když se dostali do izolace, ať si ji chvíli užijí!"

Paroubek rovněž míní, že současný návrh euroústavy není ani po krachu referend ve Francii a Holandsku a neúspěšném summitu v Bruselu prošlým dokumentem. "Vláda se vyznačuje realismem, pokud jde o Evropský summit, pětadvacet zúčastněných šéfů vlád vyjádřilo ochotu a touhu pokračovat v ratifikačním procesu euroústavy, takže je pravda, že si nemyslí většina nebo menšina, vlastně žádný z nich si nemyslí, že jde o proces, jenž je v tuto chvíli mrtvý," řekl Jiří Paroubek.

<!-- Celý pořad Radiofórum si můžete poslechnout <ulink url="<ulink url="">http://www.rozhlas.cz/izurnal/publradioforum/_zprava/178517</ulink>">zde</ulink>. -->

a kol., Markéta Pešková, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme