Paroubek hodlá o podpoře vlády jednat s komunisty i ODS

Premiér Jiří Paroubek chce před hlasováním o důvěře nové vládě jednat s ODS i s KSČM. Několik sociálních demokratů totiž stále váhá, zda kabinet při klíčovém hlasování podpoří. Přestože Paroubek s jejich hlasy počítá, hodlá vyjednávat i s opozičními stranami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Bohuslav Sobotka a premiér Jiří Paroubek

Ministr financí Bohuslav Sobotka a premiér Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Nový premiér dnes řekl, že v programovém prohlášení vlády se najde zajisté několik překvapivých myšlenek, na jejichž základě by i opoziční strany mohly uvažovat o tom, že by zvedly ruku pro vládu . "Já budu zcela určitě jednat i s komunisty i s ODS," oznámil Paroubek.

Zatímco ODS to slovy místopředsedkyně Miroslavy Němcové zcela odmítá. "Nemáme nejmenší důvod vládu, která vznikla takovýmto způsobem podpořit", řekla Němcová. Komunisté by podle místopředsedy Jiřího Dolejše za určitých okolností možná spolupracovali. "Začali bychom o tom uvažovat, kdybychom o to byli požádáni a kdyby se vláda pochlapila a vrátila se k původnímu návrhu majetkových přiznání," odpověděl Dolejš.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek považuje povinnost premiéra jednat před hlasováním o důvěře i s opozičními kluby za přirozenou. Pavel Němec, šéf US-DEU, ale vnímá jako nešťastné, pokud by se hlasy některého z koaličních poslaneckých klubů měly nahrazovat hlasy opozice.

Jenže Paroubka stále napínají právě vlastní poslanci. Jedním z rebelů je Robert Kopecký, se kterým se dnes premiér sešel, ale k dohodě zatím nedošlo. Dalšími, kteří se netají rozpaky nad tím, že by měli hlasovat pro novou vládu, jsou Vladimír Laštůvka, Jan Kavan a spekuluje se i o Petru Lachnitovi a Josefu Hojdarovi.

Kavan připomněl, že už nechce v dalších volbách kandidovat, a tak se nemusí obávat vnitrostranického nátlaku. "Pokud by šlo o nátlak typu, že pokud se nebudu držet nějakých instrukcí, že se nedostanu na kandidátku, tak samozřejmě takovéto varování se u mne zcela míjí účinkem," prohlásil Kavan.

Hlasování o důvěře nové vládě bude klíčovým bodem nadcházející schůze sněmovny, která začíná v úterý 2. května.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme