Paroubek: Pokud padne vláda, jsme ochotni jednat o nové

Sociální demokraté jsou ochotni jednat o nové vládě, pokud padne ta současná. Radiožurnálu to řekl předseda strany Jiří Paroubek. ČSSD chce po krajských a senátních volbách vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Poslanec Juraj Raninec, který včera vystoupil z klubu ODS kvůli kauze Jana Moravy, zatím není definitivně rozhodnutý, jestli současný kabinet podpoří. Umí si představit i jiné řešení: dohodu o vládě, která by zemi dovedla k předčasným volbám. To je podle předsedy sociální demokracie rozumný názor.

"Sám pan Topolánek hovoří o tom, že si umí představit, že by vládl v demisi - to já si představit neumím. Proto si myslím, že i ODS bude připravena jednat - buď o podpoře úřednického kabinetu, nebo o tom, že by přišel do čela vlády jiný politik ODS. My v tuhle chvíli, za dané konstelace sil, která je velmi nepřehledná, nemáme zájem ustavovat vládu. Samozřejmě, pokud by se politické strany dohodly na předčasných volbách, tak to vidíme jako nejčistší řešení," řekl Paroubek v pořadu 20 minut Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

20 minut Radiožurnálu s Jiřím Paroubkem

Němcová: Podobné spekulace jsou předčasné

Podle místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslavy Němcové je předčasné spekulovat o možných variantách vývoje v případě, že by nynější koaliční vláda při hlasování ve sněmovně nedostala důvěru. Zohlednit by se podle ní měly ale i naše povinnosti vzhledem k nadcházejícímu předsednictví v Evropské unii.

"Co je hlavním úkolem současné vlády, nejenom dokončit tento rok ve vztahu k České republice, ale také ve vztahu k Evropské unii. A přesně ty návrhy Jiřího Paroubka destabilizují jak přípravu, tak potom samotný průběh toho evropského předsednictví v rukou České republiky," uvedla Němcová.

Severa: Úvahy o přechodné vládě jsou nesmysl

Spekulace o případné úřednické vládě, která by dovedla zemi k předčasným volbám, odmítají i lidovci. Šéf poslanců KDU-ČSL Pavel Severa považuje úvahy o přechodné vládě za nesmysl: "Osobně jsem přesvědčen, že vláda má vládnout, a úřednická vláda by pouze problémy odsouvala, neřešila a ztrácela by čas."

Juraj Raninec a někteří další poslanci ODS by podle Severy měli zvážit, jestli se jejich osobní spory mají přelévat do plnění programového prohlášení vlády a ovlivňovat chod země.

První místopředseda KDU-ČSL Roman Línek si podobně jako Němcová myslí, že úvahy o případné úřednické vládě jsou v přímém rozporu s předsednictvím Česka Evropské unii. Naše země by se podle něj měla soustředit právě na tento úkol.

Dolejš: Šlo by o krajní řešení

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš si shodu na přechodné vládě a mimořádných volbách dokáže představit. V případě, že by sněmovna kabinetu premiéra Topolánka vyslovila nedůvěru, byly by ale ve hře i jiné varianty.

"Z hlediska ústavní procedury jsou předčasné volby krajním řešením. Samozřejmě při pádu vlády by především nastoupily standardní procedury. To znamená, že pan prezident by oslovil některého z předsedů, pravděpodobně znovu předsedu ODS, aby sestavil vládu novou," řekl Dolejš.

Jakubková a Zubová zatím z klubu SZ neodejdou, mají ale podmínky

Poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová zatím z poslaneckého klubu své strany neodejdou. Mají ale několik požadavků, kterými setrvání v klubu podmiňují.

Dvě vnitrostranické kritičky předsedy zelených Martina Bursíka mimo jiné požadují, aby jednání poslaneckého klubu byla otevřená a poslanci mohli svobodně hlasovat o tématech, která nejsou součástí koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády. Přejí si prý ale pokračování současné vládní koalice.

Poslanci Strany zelených dnes také přišli s požadavkem, aby koalice zřídila interní vyšetřovací komisi k objasnění aféry kolem poslanců Jana Moravy a Vlastimila Tlustého. Radiožurnálu to potvrdil šéf poslaneckého klubu zelených Přemysl Rabas.

Marika Táborská, Pavel Otto, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme