Paroubek požádal Bublana o uspořádání protiteroristického cvičení v Česku

Cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku chce uspořádat v Česku premiér Jiří Paroubek. Požádal o to ministra vnitra Františka Bublana. Jeho resort cvičení, kterého se mají zúčastnit všechny složky integrovaného záchranného systému, prozatím neplánuje dříve než na září. Zapojit se má i pražský magistrát, ministryně zdravotnictví, ministr obrany a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Premiér tak reaguje na sérii pumových atentátů v Londýně. Zatím není jisté, zda by se plánované cvičení mělo odehrát v celé republice, nebo jen na vybraných místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Jan Rosenauer

Podle premiérovy mluvčí Lucie Orgoníkové by akce měla veřejnosti ukázat, že příslušné záchranářské složky i celá státní správa jsou připraveny k záchraně jejich životů a zdraví. Premiér údajně obdobný útok nepředpokládá, zároveň ho ale nelze do budoucna nikdy vyloučit.

Paroubek sám se vyjádřil, že cvičení má být pouze preventivní: "Po té druhé vlně útoků v Londýně je zřejmé, že se může něco stát, a my na to musíme být připraveni." Politici podle něho nemohou odpovědně říci, že nemůže krizová situace nastat. "Jednou to třeba může dopadnout na Českou republiku," uvedl. Případný útok by podle něho nebyl žádným "hraním si na vojáčky".

České úřady nechystají v souvislosti s novými útoky v Londýně další bezpečnostní opatření. Ta nynější jsou podle nich dostatečná. Policie začala po útocích před dvěma týdny hlídat klíčové objekty - metro, letiště, železnice a elektrárny. Více se dohlíží také na sídlo rádia Svobodná Evropa. Zátarasy jsou i před sídlem britského velvyslanectví v Praze.

Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme