Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona

Volební zákon se do předčasných parlamentních voleb v říjnu nezmění, řekl v televizi Prima předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek. Jak tvrdí, taková změna musí projít širokou diskusí celé české veřejnosti, nejen politických špiček. To se ale podle šéfa sociálních demokratů do předčasných voleb nestihne. Toto podzimní hlasování tak zřejmě umožní přijetí ústavního zákona o zkrácení současného funkčního období Poslanecké sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Paroubek uvedl: "Čas do října je příliš krátký na to, abychom udělali opravdu širokou společenskou diskuzi o změně volebního zákona. My jsme samozřejmě na takovou diskuzi připraveni, ale to nelze udělat v čase dvou volebních kampaní (do Evropského parlamentu a Poslanecké sněmovny - pozn. red.)."

Předseda ČSSD k novému volebnímu zákonu ještě dodal: "Je opravdu krátká doba na to, abychom takový volební zákon, který by získal širokou podporu lidí, prosadili. Nemyslím si, že úprava volebního zákona je možná jenom tím, že se dohodne politická třída země, že to mezi sebou udělají."

Odstupující premiér, předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek se k předčasným volbám vyjádřil nedávno v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu: "Domnívám se, že klasická cesta trojího vyslovení nedůvěry by nás nepřivedla k dřívějším volbám, ta by protáhla stav po 24. březnu, který pokládám se znalostí zahraniční politiky, se znalostí Evropské unie za děsivý. To, že bychom si hráli na sestavování tří vlád a třikrát jí vyslovovali nedůvěru, je sice ústavně konformní, ale je to nesmírně hloupé."

Topolánek ještě dodal: "Alternativa u nás není, jinou cestou bychom se nedostali ani o milimetr dřív k předčasným volbám, plácali bychom se tady do června příštího roku, bez řádné vlády, bez mandátu a v situaci, kdy tady vládne poměrně rozsáhlá finanční krize ve světě s výraznými ekonomickými dopady na obyvatelstvo."

Poslanecká sněmovna už dostala návrh ústavního zákona o zkrácení svého současného funkčního období. Na jeho vypracování se lídři stran končící vládní koalice a opozičních sociálních demokratů dohodli v rámci dohody o řešení nynější politické krize. Předčasné parlamentní volby by se podle ní měly konat 9. a 10. října.

Dohodu pak ale odmítlo lidovecké širší vedení s výrokem, že nechtějí být statisty u velké koalice ODS-ČSSD. Na základě tohoto kroku KDU-ČSL ji pak zpochybnila i Strana zelených. Nakonec ale dohodu podepsalo šest lidoveckých poslanců. A zelení oznámili, že se k dohodě také připojí. Chtějí ale záruky, aby je velké strany nepřeválcovaly.

Přečtěte si o vývoji vládní krize:
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Petr Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme