Paroubek předložil doklad, že nespolupracoval s StB

Pravděpodobný budoucí premiér Jiří Paroubek z ČSSD odmítá, že by vědomě spolupracoval s StB. Novinářům dnes předložil fotokopii nálezu nezávislé komise federálního ministerstva vnitra z roku 1992, který jeho tvrzení dokládá. V záznamech Stb vedla Paroubka jako kandidáta tajné spolupráce pod krycím jeménem Roko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marta Myšková

Paroubek nepopírá, že ho Státní bezpečnost v roce 1978 kontaktovala. Takzvanými kandidáty tajné spolupráce policisté označovali kategorii lidí, které sice sledovali, ale kteří jim spolupráci nepodepsali.

"Státní bezpečnosti nechyběl smysl pro humor, protože ve svých evidencích mě označili jako Roko. Měl jsem tehdy papouška Roka, takže to je asi od toho. Je zajímavé, jak se to dozvěděli," poznamenal Paroubek.

StB prý Paroubka oslovila v době, kdy mu bylo 26 let. Zájem policie ho vyděsil, přesto nabídce, která se týkala růstu jeho kariéry, odolal. "Ta vyděšenost mi nezabránila, abych odmítl spolupráci slovy, že já se na to nehodím," dodal Paroubek.

Už dříve Paroubek řekl, že státní policie o něj měla jako o velmi mladého člena předsednictva socialistické strany. Ví i o tom, že StB vedla jeho svazek, ale neviděl jej. Právě v něm by se zřejmě dozvěděl, kdo policii prozradil jméno jeho andulky.

Paroubek působil za minulého režimu v tehdejší Československé socialistické straně, která byla oficiálně povolena a byla součástí jednotné Národní fronty. Působil v manažerských funkcích, byl náměstkem pražských Restaurací a jídelen.

V seznamech zveřejněných ministerstvem vnitra na internetu Paroubkovo jméno nefiguruje, neboť takzvaní kandidáti tajné spolupráce v nich nejsou.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme