Paroubek představil prezidentovi své řešení vládní krize

S vlastním návrhem řešení současné politické situace seznámil dnes předseda ČSSD Jiří Paroubek na Pražském hradě prezidenta Václava Klause. ČSSD totiž počítá s tím, že ani druhý trojkoaliční projekt předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka nezíská důvěru sněmovny. Paroubkův návrh počítá s koalicí ODS, ČSSD a lidovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Šéf ČSSD ve svém návrhu připustil, že by kabinet i potřetí sestavoval zástupce ODS. Má to ale podmínku - do čela sněmovny by byl znovu zvolen současný předseda, sociální demokrat Miloslav Vlček.

"Ta převolba předsedy Poslanecké sněmovny by měla proběhnout ještě před hlasováním o důvěře vládě pana Topolánka," řekl Paroubek. Nová volba má podle něj ukázat sílu a schopnost ČSSD získat většinu pro jejího kandidáta.

Václav Klaus vidí v tomto kroku určitou pojistku proti vzniku ústavní krize v případě, že druhý pokus nebude úspěšný. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka se nicméně znovu vyslovil i proti možné podpoře vlády přeběhlíky.

"Prezident republiky také zopakoval, že byl vždy a je i teď pro dohodu politických stran, čili že je proti takzvanému přeběhlictví. To platí i pro tuto chvíli a i pro eventuální třetí pokus o sestavení vlády," uvedl v prohlášení Hájek. Kdy by mohla být druhá vláda Mirka Topolánka jmenována, zatím prezident neoznámil.

Sílí ale také kritika Mirka Topolánka uvnitř ODS. Stále více regionálních organizací si totiž myslí, že by měl šéf strany v případě neúspěchu své druhé vlády opustit místo v čele strany. Jak řekl v pořadu 20 minut Martina Veselovského první místopředseda ODS Pavel Bém, s tímto názorem souhlasí.

"Šanci dostávám v politice jednou, ve výjimečných případech ji mohu dostat dvakrát, ale potřetí už ji nedostávají ani pionýři. Sám za sebe mohu říci, že kdybych byl v pozici Mirka Topolánka, tak po druhém neúspěšném pokusu odstoupím," podotkl Bém.

Politici pražské a středočeské ODS navíc tvrdí, že koaliční vláda, kterou Topolánek vyjednal, odporuje usnesení listopadového kongresu strany. Podle nich měl předložit smlouvu výkonné radě ODS ke schválení, premiér to ale neudělal. "Za 16 let, co jsem členem ODS, jsem se nesetkal s takovou nekomunikací, jakou teď současný předseda provádí," prohlásil středočeský poslanec Jan Klas.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme