Paroubek připustil možnost velké koalice ČSSD a ODS, ale bez něj

Předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil, že by sociální a občanští demokraté spolu mohli jednat o velké koalici. Taková vláda by podle něj fungovala s dvouletým mandátem, on sám by se na ní nepodílel. Paroubek by ale zůstal předsedou ČSSD a předpokládá, že by měl nějakou ústavní funkci. Předseda ODS Mirek Topolánek velkou koalici odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek před společnou debatou v České televizi | Zdroj: ČTK

Paroubek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce označil velkou koalici za jednu z možností dalšího vývoje. Podle něj by mohla existovat dva roky, například do příštích senátních voleb.

"Takové řešení by bylo politicky beze mě, takže bych otevřel možnost pro své kolegy v rámci sociální demokracie, v rámci Občanské demokratické strany," řekl šéf ČSSD. Naopak Topolánek by podle něj mohl být ve vládě velké koalice premiérem.

Předseda ODS takovou variantu rozhodně odmítl. Ve stejném pořadu řekl, že velká koalice není možná, protože si ji nepřejí ČSSD a ODS ani voliči. Připomněl také povolební konflikty - projev Paroubka hned po volbách či parlamentní obstrukce.

"Těžce naše strany vytvoří takovou důvěru mezi sebou, aby vůbec taková varianta byla možná. Ona možná není," řekl Topolánek. Dodal, že v ODS navíc není skupina, která by "vygenerovala" politika, který by šel do velké koalice s ČSSD.

Paroubek by dvouletou velkou koalici nepovažoval za zradu na voličích, současně ale přiznal, že z jeho hlediska by to zrada byla, protože takovou variantu zavrhoval - proto by byla bez něj. "Osobně dávám přednost jiným řešením, ale umím si představit i řešení bez sebe. Já bych v tomto řešení svou roli nenašel," zopakoval.

Dodal, že pokud by se strany dohodly, tak by již nevyžadoval vlastní pokus o sestavení vlády. V opačném případě ho vyžadovat bude. Paroubek vidí několik možností politického vývoje, a to velkou koalici ČSSD a ODS, koalici ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených s tolerancí KSČM, úřednickou vládu, menšinovou vládu ČSSD a například duhovou koalici. Ujistil také, že pro jeho stranu je nepřijatelné podpořit ústavní zákon o zkrácení volebního období.

Špičky ČSSD schválily návrh na vznik velké koalice s ODS

O variantách dalšího politického vývoje jednal v neděli odpoledne Paroubek i s předsednictvem své strany. Nejužší vedení Lidového domu vznik velké koalice sociálních a občanských demokratů jednomyslně podpořilo. Jiří Paroubek po jednání předsednictva řekl, že ODS by měla přehodnotit svůj dosavadní odmítavý postoj k velké koalici.

ČSSD je také podle svého místopředsedy Bohuslava Sobotky připravená podpořit státní rozpočet, který ve sněmovně předkládá Topolánkova vláda. Podmínkou je, že se odstupující kabinet vzdá plánu na privatizaci části akcií ČEZu a ukončí kampaň o stavu veřejných rozpočtů. Radiožurnálu to potvrdil šéf poslanců sociální demokracie Michal Hašek: "Za podmínek, které definoval stínový ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, bude poslanecký klub sociální demokracie po diskusi připraven podpořit v prvním čtení na říjnové schůzi Poslanecké sněmovny návrh státního rozpočtu."

Od pondělí pokračují také jednání o podobě nového kabinetu, k nimž politické strany vyzval prezident Václav Klaus. Už v pondělí půjdou na Pražský hrad za prezidentem zástupci ODS, aby mu navrhli nová řešení politické situace poté, co menšinová vláda Mirka Topolánka nezískala důvěru sněmovny. Sérii konzultací zahájil prezident v pátek jednáním s lidovci.

Mluvčí Hradu Petr Hájek nechtěl nedělní prohlášení Paroubka a Topolánka komentovat. Pro Václava Klause jsou přijatelné jen dvě varianty nového kabinetu, a to velká koalice ODS a ČSSD, nebo vláda založená na dohodě více stran s tím, že povede k předčasným volbám.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme