Paroubek s Rathem slíbili od dubna vyšší úhrady, lékaře nepřesvědčili

Premiér Jiří Paroubek a ministr zdravotnictví David Rath se snaží odvrátit chystanou demonstraci zdravotníků ohlášenou na příští pátek. Dnes se s šéfem České lékařské komory Milanem Kubkem nečekaně domluvili na novele úhradové vyhlášky, proti které doktoři vystupovali. Od 1. dubna tak dostanou více peněz a zvýší se i platby za státního pojištěnce. Lékaře však připravovaná změna nepřesvědčila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Rath a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Nynější vyhláška se podle premiéra Jiřího Paroubka nezmění. Od 1. dubna začne platit její novela, podle které by měli nemocnice a lékaři dostávat zhruba o pět procent peněz víc než loni v prvním pololetí.

Zmírnění úhradové vyhlášky navrhovala Česká lékařská komora, potvrzuje její prezident Milan Kubek. "Jsem s dnešním jednáním velmi spokojen, protože požadavky České lékařské komory budou splněny," uvedl.

Podle současné vyhlášky by úhrady měly být o tři procenta vyšší než loni. Předpis stanovuje také limity a výkony, které se do nich nevejdou, pojišťovny neproplatí. Za překročení hrozí srážky plateb. Někteří lékaři proto již začali pacienty odmítat.

Zvýšit úhrady podle Paroubka dovolí snížení schodku Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Daří se nám stabilizovat finančně situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, a to jsou důvody toho, že můžeme uvažovat o některých dalších krocích," uvedl premiér. Rath doplnil, že schodek VZP v únoru činil sedm miliard korun. Loni se pohyboval kolem 14 miliard.

Vláda by také měla v týdnu rozhodnout o uvolnění tří až 3,5 miliardy korun na zvýšení zdravotního pojištění, které odvádí stát za děti, studenty, nezaměstnané či důchodce. Stát by měl za jednoho svého pojištěnce platit o 126 korun víc, upřesnil Rath. Od února platí 560 korun.

Zástupci krizového štábu lékařů přes ohlášené změny nadále připravují demonstraci proti Rathově politice, která se má konat 24. února na Staroměstském náměstí. "Demonstraci bychom odvolali jedině v případě, že by se ministr rozhodl odstoupit," prohlásil dnes místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Jan Jelínek.

Ohlášenou změnu vyhlášky chápou zástupci krizového štábu jako potvrzení toho, že mají pravdu. Nespokojení zdravotníci kritizují i Rathovu přípravu zákonů. Zásadní změny se do nich dostávají až při projednávání ve sněmovně, odborníci se k nim nemohou předem vyjádřit.

Podle Lída opoziční ODS Mirka Topolánka znamená příprava novely vyhlášky přiznání chyby. "Beru to jako přiznání chyby a chyb, ke kterým došlo jak za kralování pana Ratha na ministerstvu zdravotnictví, tak samozřejmě za předchozích mistrů," uvedl Topolánek.

Za deficit VZP podle něj mohly právě ministerské vyhlášky, podle nichž měly zdravotní pojišťovny vyplácet za péči víc, než vybraly na pojistném. Topolánek vyzval Ratha i Paroubka, aby do voleb už žádné další kroky nepodnikali.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme