Paroubek s Rathem vyzvali ředitelku VZP k odstoupení

Ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Jejím správcem jmenoval bývalého náměstka ředitelky VZP a svého nového náměstka Antonína Pečenku. Rath už dřív kritizoval ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou za špatné hospodaření a vytýkal jí, že pod jejím vedením se pojišťovna propadá do dluhů. Dnes navíc zveřejnil své podezření o tom, že peníze z VZP tekly do kapes některých politiků ODS. Konkrétní důkazy ale Rath zatím nemá. ODS nevylučuje, že podá žalobu. Za neopodstatněný a destabilizující krok považuje vyhlášení nucené správy nad VZP prezident Klaus.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath a Jiří Paroubek

David Rath a Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Ministr zdravotnictví Rath nucenou správu zavedl proto, aby, jak říká, zamezil nekontrolovanému působení současného managementu a zabránil rozvratu finančních toků. Nucená správa bude podle Ratha trvat tak dlouho, dokud se ředitelka pojišťovny Jiřina Musílková nevzdá své funkce.

"Délka tohoto ne úplně obvyklého stavu je plně v rukou paní ředitelky Musílkové, protože pokud se nebude křečovitě držet funkce, tak my jsme schopni začít proces volby nového ředitele pojišťovny, který bude odbornou zárukou toho, že tato instituce už se nedostane do těch problémů, v kterých je dnes," sdělil Rath.

Svého ministra plně podporuje premiér Jiří Paroubek. "Změna managementu je nutná. Toto je opatření, které k tomu má směřovat, protože dikce současného zákona je taková, že vláda jinou možnost nemá," řekl Paroubek.

Hrad považuje nucenou správu za destabilizující

Prezident Václav Klaus považuje vyhlášení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní za neopodstatněný a destabilizující krok. Jak řekl Klausův mluvčí Petr Hájek, podle prezidenta hrozí, že nucená správa finanční situaci pojišťovny ještě dál zhorší.

"Je zřejmé, že VZP se do stávajícího deficitu plateb dostala vinou ne svého špatného hospodaření, ale vlivem všeobecně známých a mnohokrát kritizovaných systémových nedostatků, k nimž přispělo i fungování samotného ministerstva zdravotnictví. Tento krok problémy neřeší, naopak ohrožuje pacienty a pojištěnce, kterým by více než demonstrace síly prospěla komplexní reforma zdravotního systému a jeho stabilizace," uvedl hradní mluvčí Hájek.

"Pan prezident těm věcem bohužel nerozumí a neměl by se míchat jako titulární hlava státu do praktické denní politiky a do praktického rozhodování vlády," řekl novinářům Paroubek. Premiér je přesvědčen o tom, že ministr Rath je "natolik schopný a erudovaný, aby věděl, jak ty věci má řešit".

Ministr Rath dnes také vyslovil podezření, že peníze z VZP směřovaly k vysoce postaveným lidem z ODS. "Ta podezření hovoří o tom, že desítky až stovky milionů plynuly a měly plynout do soukromých firem některých poslanců nebo do určitých mediálních agentur, kteří s nimi úzce spolupracují. Někteří byli přímo na výplatních listinách Všeobecné zdravotní pojišťovny," prohlásil ministr. Konkrétně jmenoval senátora Tomáše Julínka, primátora Pavla Béma a europoslance Cabrnocha a Ouzkého.

Dosavadní šéfka pojišťovny Jiřina Musílková ale takové nařčení rozhodně odmítá. "Nevím, co má pan ministr na mysli. Naše pojišťovna nepodporuje žádné politické strany, žádné peníze do politických stran z pojišťovny neplynou," řekl Musílková.

Je to absolutní nesmysl, ČSSD se jen snaží zamést problémy peněz ve zdravotnictví pod koberec, reagoval na Rathova slova místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. "Veškerá nařčení, kterými mě pan Rath doprovází, považuji za směšná, trapná a hloupá. Vzhledem k tomu, že Všeobecná zdravotní pojišťovna je veřejná instituce, a všechny prostředky jsou veřejně kontrolovatelné, tak jsem přesvědčen, že tato nařčení budou velmi snadno vyvrácena a pan ministr Rath bude usvědčen ze lži. Předpokládám, že z toho vyvodí příslušné důsledky," ohradil se Bém.

Poslanec Evropského parlamentu Milan Cabrnoch rovněž považuje informace ministra Ratha za nařčení a odmítá ho jako absolutně lživé. "Moje kampaň v rámci voleb do Evropského parlamentu byla součástí kampaně Občanské demokratické strany. Výdaje, které byly v řádu několika málo desetitisíců korun, jsem kryl buď z vlastních zdrojů nebo s pomocí rozpočtu oblastního sdružení Občanské demokratické strany v Kolíně," řekl Cabrnoch.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka považuje Rathovo tvrzení, že VZP podezírá z úplatků do kapes politiků ODS, za skandální. Jeho strana nevylučuje, že na Ratha podá žalobu.

Ministr varuje před mařením nucené správy

Ministr zdravotnictví David Rath pošle na šéfku VZP Jiřinu Musílkovou policii, pokud bude mařit výkon nucené správy. Musílková podle Ratha svolala správní radu, ale neinformovala o tom nuceného správce Antonína Pečenku. Pokud by v tom šéfka VZP pokračovala, musel by se prý obrátit na policii, aby se poradil, jestli v situaci, kdy někdo maří úřední rozhodnutí, není naplněna skutková podstata nějakého trestného činu. Výtky, že s nuceným správcem nespolupracuje, ale Musílková odmítá, podle ní o svolání správní rady ji telefonicky požádal její předseda Richard Schwarz, který je na zahraniční dovolené. "Požádal, abych mu napsala dopis. Dala jsem ho nucenému správci k podpisu, ale nepodepsal ho s vysvětlením, že předseda je v zahraničí."

Milan Kopp, Jana Zemanová, Lenka Rákosová, Lucie Weissová, Vít Dvořák, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme